Zaszczepmy fakty! Sprawdźmy, jak rozwija się dyskusja na temat szczepień na polskim Twitterze

28 maja 2022

Pandemia koronawirusa wpłynęła na życie społeczne w zupełnie bezprecedensowy sposób. Czy to praca, czy relacje z rodziną i znajomymi, czy choćby zwykłe zakupy – kryzys wywołany COVID-19 sprawił, że wszystko stanęło do góry nogami. Jednym z najbardziej niepokojących zjawisk jest jednak tsunami fałszywych wiadomości, zalewające media na całym świecie. Badacze nazwali je infodemią – to z nią właśnie chcemy walczyć podczas naszej nowej kampanii. 

W trakcie lockdownu zmuszeni zostaliśmy do przejścia na komunikację za pośrednictwem internetu. Wirtualna sieć odegrała niezwykle ważną rolę, umożliwiając nam kontynuowanie względnie normalnego życia w ramach czterech kątów. Kiedy siedzimy przed ekranem komputera, jesteśmy dużo bardziej podatni na manipulację – ponadnarodowa infodemia zaatakowała użytkowników, zalewając ich nowymi bodźcami, a także fałszywymi informacjami. Jak wynika z raportu “Dezinformacja oczami Polaków” Fundacji Digital Poland aż 81% naszych rodaków zdążyło już spotkać się z tego rodzaju wiadomościami, a ¾ badanych za główną przyczynę ich pojawiania się w internecie uznało celowe działanie. Dlaczego jednak powyższe statystyki powinniśmy uznać za niepokojące?

Psychologowie alarmują, że wskutek zmian w porządku społecznym wywołanych pandemią podejmowanie decyzji dotyczących naszej przyszłości stało się o wiele trudniejsze. Momentem kulminacyjnym tego zjawiska okazało się ogłoszenie wieści o powstaniu nowej szczepionki, która miała pomóc skuteczniej walczyć z koronawirusem. Kwestia ta podzieliła nasze społeczeństwo na różnego rodzaju frakcje, z których każda starała się za pośrednictwem mediów społecznościowych przekonać innych do podzielenia ich opinii. Kluczowe z perspektywy profilaktycznej zdaje się więc przeanalizowanie tworzących się w taki sposób narracji na temat szczepień. Realizację tego zadania uznaliśmy za główny cel naszej kampanii.

Co się mówi o szczepieniach?

W ramach kampanii Zaszczepmy fakty! chcemy dowiedzieć się, kto, co i w jaki sposób mówił o szczepionkach.

Zebrane dane zamierzamy przekazać odpowiednim instytucjom i organizacjom zajmującym się edukacją, by w przyszłości mogły skuteczniej odpowiadać na podobne obawy i lepiej radzić sobie z kontrowersyjnymi komunikatami. W tym celu z Waszą pomocą przeanalizujemy najpopularniejsze tweety dotyczące szczepień, które zostały opublikowane między 20 listopada 2021 r. a 13 maja 2022 r. Wybraliśmy je na podstawie słów kluczowych, które najczęściej pojawiają się w dyskusji wokół szczepień. Kategoryzując i opisując wpisy z Twittera, będziemy w stanie odkryć różnego rodzaju dyskursy utrudniające nam zrozumienie obecnej sytuacji. Jako Stowarzyszenie Pravda pragniemy, by każdy mógł podejmować decyzje na podstawie niezależnie potwierdzonych faktów. Walczymy o to, by w debacie publicznej pojawiały się jedynie sprawdzone informacje i dlatego zapraszamy Was do wspólnej zabawy – zaszczepmy razem fakty, by uratować przyszłość!

Kampania realizowana jest dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.