...

FAQ

Jak to się zaczęło?

Nasza działalność wzięła się przede wszystkim z chęci zmiany świata na lepsze. Zakładając stowarzyszenie sądziliśmy, że w walce dezinformacją kluczowa jest jak najczęstsza weryfikacja informacji. Teraz wiemy jednak, że problem ten jest o wiele bardziej złożony i jesteśmy świadomi jak istotną rolę odgrywa edukacja oraz uświadamianie społeczeństwa. Więcej o naszym stowarzyszeniu możesz przeczytać w zakładce Stowarzyszenie.

Z jakich źródeł korzystacie w waszych weryfikacjach?

Odwołujemy się jedynie do rzetelnych i wiarygodnych źródeł ? oficjalnych publikacji, stron rządowych i oficjalnych stanowisk. Korzystamy ze zweryfikowanych statystyk, prac naukowych (tylko peer-reviewed) oraz raportów. Więcej informacji o naszej metodologii znajdziesz w zakładce Jak działamy?.

Dlaczego zajmujecie się akurat problem dezinformacji?

Wiemy, że dezinformacja to złożone zjawisko, które dotyczy dotyczy każdej sfery naszego życia. Dlatego tak ważna jest umiejętność radzenia sobie w świecie, który nieuchronnie zarzuca nasz fałszywymi informacjami. Co więcej, czasem mogą być one dramatyczne w skutkach. Upadek demokracji, wojny i podziały to czarne scenariusze, w kierunku których popycha nas panująca dezinformacja, dlatego chcemy brać czynny udział w jej zwalczaniu oraz wyposażaniu społeczeństwa w mechanizmy przydatne w obronie przed fałszywymi informacjami.

Jaki jest wasz status prawny?

Stowarzyszenie Pravda to organizacja pozarządowa, która została zarejestrowana jako stowarzyszenie 27. lipca 2020 r. Znajdujemy się w Krajowym Rejestrze Sądowym, a nasz NIP to 5213902433.

Jakie są wasze cele?

Celem naszego stowarzyszenia jest szerzenie, rozwój i realizacja idei społeczeństwa obywatelskiego ze szczególnym uwzględnieniem problemu dezinformacji. Nasze cele realizujemy poprzez uświadamianie i edukację społeczeństwa za pośrednictwem naszych kanałów w internecie i nie tylko. Walka z dezinformacją to złożony proces i chcemy przyczynić się do zmieniania świata na lepsze, nawet jeśli ma zająć to wiele lat. Więcej informacji o naszych celach znajdziesz w zakładce Stowarzyszenie

Jaka jest wasza wizja?

Naszą wizją jest świat, w którym każdy jest w stanie odróżnić fałszywą informację od prawdziwej. 

Kto weryfikuje informacje?

Weryfikacje są pisane przez członków naszego stowarzyszenia, ale tak naprawdę to Ty weryfikujesz informacje! W naszych weryfikacjach powołujemy się na rzetelne źródła i zamieszczamy je w każdej publikacji, tak aby każdy mógł samodzielnie odtworzyć proces weryfikacji.Więcej o naszym procesie weryfikacji informacji możesz przeczytać w zakładce Jak działamy?.

Z kim współpracujecie?

Do tej pory współpracowaliśmy z projektem It Matters (edukacja na temat zdrowia psychicznego) oraz z Agencia Lupa (brazylijska organizacja fact-chekcingowa). Obecnie prowadzimy kampanię edukacyjną wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Wszystkich naszych partnerów znajdziesz w zakładce Stowarzyszenie.

W jaki sposób zapewniacie bezstronność?

Działamy zgodnie z zasadami fact-checkingu przyjętymi przez IFCN (International Fact Checking Network):

  • sprawdzamy wiadomości bez względu na stronę, przeciwko której są wymierzone, lub której sprzyjają;
  • udostępniamy źródła, do których się odwołujemy;
  • jesteśmy niezależni finansowo od jakichkolwiek podmiotów;
  • zapewniamy przejrzystość metody fact-checkingu oraz zasad działania i finansowania stowarzyszenia;
  • członkowie Pravdy nie są zaangażowani politycznie.

Co zrobić jeśli zauważyłem błąd?

Napisz do nas za pomocą formularza w zakładce Kontakt, a my rozpatrzymy Twoją uwagę. Nasza polityka korekty jest szczegółowo opisana w zakładce Jak działamy?.

Czym oprócz weryfikacji zajmujecie się na co dzień?

Weryfikacja to tylko niewielka część naszej działalności. Edukujemy w mediach społecznościowych, rozwijamy technologię do walki z dezinformacją w ramach funduszu Sektora 3.0 oraz współpracujemy z innymi organizacjami takimi jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

W jaki sposób finansowane jest wasze stowarzyszenie?

Nasze stowarzyszenie funkcjonuje dzięki składkom członkowskim, donacjom, dotacjom i grantom. Środki stowarzyszenia są przeznaczane na utrzymanie strony internetowej, rozwój technologii fact-checkingowej, materiały promocyjne, organizację wydarzeń edukacyjnych oraz działalność statutową. Więcej o naszym finansowaniu możesz przeczytać w zakładce Finansowanie.

Jak mogę się z wami skontaktować?

Możesz to zrobić za pomocą formularza w zakładce Kontakt, maila ([email protected]) lub naszych mediów społecznościowych. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz do nas! W zakładce Kontakt znajdziesz informacje o tym, jak to zrobić.