...

Technologia

W cyfrowym świecie fałszywe informacje rozprzestrzeniają się na niespotykaną dotąd skalę. Pomimo że dezinformacja i propaganda są z nami od wieków, teraz stały się olbrzymim zagrożeniem ze względu na przyspieszony i ułatwiony proces ich tworzenia i rozpowszechniania. To, co powoduje, że dezinformacja jest skomplikowanym problemem, to trudność w identyfikacji, śledzeniu i kontrolowaniu nieprawdziwych treści. Nawet jeśli jesteśmy w stanie wskazać fałszywą informację, usunięcie lub uniemożliwienie innym jej udostępnienia może być odebrane jako próba ograniczenia wolności słowa lub nawet cenzura.

Media społecznościowe, strony internetowe, blogi i ludzie, którzy z nich korzystają są częścią problemu dezinformacji. Fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje można łatwo tworzyć i rozpowszechniać przy pomocy kilku kliknięć, a przecież wpływają one na opinię publiczną, a nawet ją zmieniają.

W erze technologii deepfake trudno jest stwierdzić czy to co widzimy jest prawdą, czy nie. Najnowsze technologie umożliwiają modyfikowanie i tworzenie filmów, przedstawiających w bardzo realistyczny sposób rzeczy, które nigdy nie miały miejsca. Czasy, gdy to co ?było? w telewizji, na zdjęciu, w filmie lub gazecie gwarantowało prawdziwość informacji już dawno minęły.

Na całym świecie domy mediowe i firmy (Facebook, Google czy Twitter) starają się rozwiązać problem dezinformacji lub przynajmniej ograniczyć jego zasięg. Niektóre z działań, takie jak usuwanie i flagowanie fałszywych treści czy moderacja czatów, mogą okazać się skuteczne, niestety problem dezinformacji jest dużo większy i wykracza poza korporacyjne granice.

Nasza działalność

Kluczowym elementem naszej działalności jest podnoszenie świadomości na temat dezinformacji i fałszywych informacji. Zamiast po cichu usuwać fałszywe informacje i dezaktywować fałszywe konta w mediach społecznościowych, chcemy systematycznie mierzyć i monitorować obieg fałszywych wiadomości w internecie.

Poprzez analizę pojawiających się treści chcemy zrozumieć wzorce i podzielić się wiedzą, którą uzyskamy. Narzędzie, nad którym pracujemy będziekategoryzować informacje przy użyciu algorytmów NLP pozostających pod stałym nadzorem człowieka. Człowiek będzie wspierany przez sztuczną inteligencję, a wynikiem ich wspólnej pracy będzie ujednolicony i skategoryzowany magazyn fałszywych informacji. Naszym celem jest stworzenie narzędzia, które pomoże lepiej zrozumieć cyfrowy krajobraz i pomóc w stworzeniu świata wolnego od dezinformacji. Wierzymy, że poprzez lepsze zrozumienie problemu dezinformacji będziemy w stanie opracować na niego lekarstwo.

Podróż podczas Funduszu Inkubacyjnego Sektora 3.0

Na początku grudnia zgłosiliśmy się do Funduszu Sektora 3.0, czyli funduszu inkubacyjnego, który pozwala organizacjom rozwinąć swój pomysł na ?tech for good? – rozwiązanie technologiczne, które uczyni świat lepszym. Naszym pomysłem, który ewoluował w trakcie inkubacji, jest platforma fact-checkingowa. Oprócz uporządkowania procesu weryfikacji informacji pozwoli ona lepiej zrozumieć dezinformację w Polsce, a co za tym idzie, skuteczniej z nią walczyć.

W trakcie procesu inkubacyjnego do naszego zespołu dołączyły dwie niesamowite osoby, które wspierały nas, między innymi, w procesie design thinkingu. Przeszliśmy przez wiele etapów ? od badań zapotrzebowania, poprzez testy, aż do prototypu i modelu biznesowego. Poznaliśmy ciekawe osoby ze świata mediów, organizacji pozarządowych, PRu, designu i ekspertów, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Miło było przekonać się, że problem dezinformacji nie jest obojętny osobom z tak wielu, często bardzo różnych, dziedzin. Rozmowy z ekspertami oraz naukowcami pozwoliły nam zrozumieć, jakie wyzwania stoją przed współczesnym fact-checkingiem i jak, mając na uwadze najnowsze dokonania psychologii, socjologii i technologii, wyznaczyć realne cele w naszej fact-checkingowej działalności.

Chcemy podziękować wszystkim osobom, które towarzyszyły nam w tej niesamowicie rozwijającej podróży. To dzięki Wam wykonaliśmy pierwszy krok w kierunku budowy czegoś naprawdę wspaniałego.

Co dalej? W nadchodzących miesiącach będziemy rozwijać i udoskonalać nasz pomysł. Przygotowaliśmy już wiele elementów, dlatego w najbliższych tygodniach zaczniemy budować naszą platformę. Na pewno będziemy informować Was o postępach!

Film, który przygotowaliśmy na zakończenie naszej przygody w Funduszu.

Sztuczna inteligencja a rzeczywistość…

Nie próbujemy zastępować naszych weryfikatorów technologią, chcemy natomiast wyposażać ich w narzędzia, które pomogą im w pracy. Wiele osób twierdzi, że sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to proste rozwiązanie problemu dezinformacji. Niestety rzeczywistość jest inna i dopóki maszyny nie będą rozumiały tekstu lepiej niż człowiek, nie będą umiały logicznie myśleć i wyciągać wniosków, a także ich argumentować, to człowiek będzie potrzebny. Ponadto to przecież ludzi najbardziej dotyka problem dezinformacji!

Dołącz do nas!

Jeśli programujesz, projektujesz, znasz się na designie, kochasz dane lub interesujesz się psychologią i chciałbyś tworzyć z nami pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie, napisz do nas przez formularz w zakładce Kontakt