...

Nasze działania w ramach kampanii edukacyjnej #zaszczepfakty zaczynamy od szkół. Dlaczego? To właśnie w szkołach rozpoczyna się proces edukacji. Naszym zdaniem temat dezinformacji i infodemii, który dotyczy każdego człowieka, powinien być poruszany w jak najwcześniejszym etapie życia młodego człowieka. Liczymy, że dotarcie do szkoł pozwoli nam nagłośnić problem dezinformacji oraz rozpocząć merytoryczną dyskusję na skalę ogólnopolską.

Stworzyliśmy gotowy scenariusz lekcji dla nauczycieli pod tytułem ,,Jak poradzić sobie w świecie (dez)informacji??, który umożliwi przeprowadzenie ciekawej i angażującej lekcji na temat niebezpieczeństw, które czyhają na nas w internecie.

Szkoła to miejsce, w którym zdobywamy podstawowe informacje o otaczającym nas świecie, którego dużą częścią jest obecnie internet. Świadomość na temat problemów, z którymi można się spotkać w wirtualnej rzeczywistości oraz umiejętność krytycznego myślenia to narzędzia niezbędne do bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.

Przygotowaną przez nas lekcje oddaliśmy w ręce nauczycieli. Uczniowie dzięki uczestnictwie w lekcji będą świadomi pułapek, które czekają na nich w internecie oraz będą wiedzieć jak je rozpoznawać. Dowiedzą się jak rozpoznać fotomontaż, na czym polega manipulacja kontekstem lub czym charakteryzuję się niebezpieczna strona internetowa. Wszystko przygotowaliśmy w interaktywnej formie z myślą o budowie jak największego zaangażowania oraz zachęcania uczniów do rozmowy.

Odnośniki do pobrania lekcji oraz innych materiałów związanych z kampanią edukacyjną #zaszczepfakty w szkołach znajdują się w zakładce Materiały.