Cejrowski o szczepionkach przeciwko COVID-19: czy naprawdę szkodzą sportowcom?

30 kwietnia 2024

Wojciech Cejrowski, którego wszyscy znamy jako bosego podróżnika z telewizji, przekazał swoim odbiorcom z platformy X niepokojące wieści. W pewnej amerykańskiej klinice wywieszono ogłoszenie zawierające informację, że… szczepionki przeciwko COVID-19 zwiększają ryzyko nagłej śmierci z powodów kardiologicznych podczas uprawiania sportu. Sprawdźmy, czy celebryta ma powody do rozpowszechniania tej wieści, czy jedynie szerzy kolejną teorię spiskową.

Lekarz, ale z procesem sądowym

Cejrowski przetłumaczył na język polski całe ogłoszenie z amerykańskiej przychodni. Z jego treści wynika, że każdy zaszczepiony pacjent, który chce otrzymać zaświadczenie o zdolności do udziału w zawodach sportowych, musi przejść dodatkowe badania laboratoryjne oraz EKG w celu wykluczenia uszkodzeń serca spowodowanych szczepionką na koronawirusa. 

Zdjęcie pierwotnie udostępnił lekarz David Cartland, który regularnie publikuje materiały kwestionujące bezpieczeństwo przyjmowania szczepionek przeciwko COVID-19. Co ciekawe, na jego profilu jest przypięty wpis zawierający link do zbiórki pieniędzy na batalię prawną, której finałem może być odebranie mu prawa do wykonywania zawodu lekarza.

Antyszczepionkowa klinika

Kartka z obwieszczeniem pochodzi z kliniki Morris Sussex Family Practice w stanie New Jersey. Popularność zdobyła już w 2022 roku, kiedy została opublikowana na grupie lokalnej szkoły. Na stronie internetowej przychodni, w zakładce „uczniowie sportowcy”, również znajduje się informacja o dodatkowych badaniach kardiologicznych, które muszą przejść osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. 

Właścicielem placówki jest lekarz Anthony Lucatorto. Wśród opinii o jego usługach można znaleźć wypowiedzi niezadowolonych pacjentów, którzy twierdzą, że lekarz jest sceptycznie nastawiony wobec szczepionek i poddaje osoby zaszczepione dodatkowo płatnym badaniom. Co ciekawe, pacjentom, w których faktycznie zdiagnozowano problemy z sercem po przejściu COVID-19 nie zaleca podobnych działań. 

Jak to jest z tymi szczepionkami?

Naukowcy potwierdzili, że zaszczepienie się przeciwko COVID-19 zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca oraz innych chorób tego typu wśród osób zarażonych wirusem. Z przeprowadzonego badania, którym objęto ponad milion osób zaszczepionych pełnymi lub częściowymi dawkami szczepionek od różnych producentów, wynika, że nawet niekompletne zaszczepienie przyczynia się do obniżenia ryzyka wystąpienia zawału serca oraz innych chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego też informację o tym, jakoby szczepienia przeciwko COVID-19 zwiększały ryzyko nagłej śmierci z powodów kardiologicznych podczas uprawiania sportu, uznajemy za fałszywą. 

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.