Dołącz

Zostań członkiem lub wolontariuszem Pravdy!

Kogo szukamy do naszego zespołu?

Fact-checking

Jesteś studentem dziennikarstwa, politologii lub stosunków międzynarodowych? A może po prostu lubisz pisać i chciałbyś:

 • weryfikować wypowiedzi polityków, “fałszywych ekspertów”, celebrytów (i nie tylko);
 • pisać artykuły wyjaśniające skomplikowane i ciekawe zagadnienia w takich tematach jak ekonomia, gospodarka, klimat, zdrowie czy nowe technologie i media cyfrowe – w prosty sposób;
 • przygotowywać artykuły śledcze ujawniające prawdę o osobach i organizacjach starających się manipulować rzeczywistością;
 • edukować w formie ciekawych artykułów i na przykładach z polskiej infosfery tłumaczyć mechanizmy dezinformacyjne.

Jeśli masz lekkie pióro i docieranie do źródeł pierwotnych nie jest Ci straszne, to w naszym zespole będziesz czuć się doskonale!

Media społecznościowe / Grafika

Chcesz pomóc nam w prowadzeniu mediów społecznościowych i masz za sobą pierwsze doświadczenie? Możesz rozwijać się razem z nami, jednocześnie wspierając misję Pravdy! 

Jakie wyzwania Cię czekają?

 • Przygotowywanie materiałów marketingowych i informacyjnych
 • Rekomendowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w obszarze marketingu i komunikacji
 • Kreowanie i wdrażanie działań wspierających wizerunek Pravdy w mediach społecznościowych
 • Przygotowywanie materiałów graficznych (np. prezentacji, postów czy infografik) 

W skrócie: szukamy osoby, która wspomoże nas w prowadzeniu mediów społecznościowych i będzie brakującym puzzlem w naszym zespole!  

Monitoring mediów

Lubisz być na bieżąco z tym, co dzieje się w sferze polityki i krytycznie podchodzisz do informacji, które widzisz w social mediach? Być może czekamy właśnie na Ciebie!

Szukamy osoby, która:

 • krytycznie podchodzi nawet do informacji, które pozornie wydają się prawdziwe;
 • rozumie mechanizmy działania mediów społecznościowych i potrafi nazywać narracje ukryte w szumie informacyjnym;
 • pomoże nam w monitorowaniu szkodliwych treści udostępnianych w mediach społecznościowych;
 • będzie wyszukiwać i proponować ciekawe tematy, w których pojawiają się sprzeczne informacje.

Dzięki Tobie nasz zespół fact-checkerów będzie mógł jeszcze skuteczniej weryfikować informacje i walczyć z fałszem w internecie.

edukacja

Jeśli lubisz pracę z dziećmi, studiujesz pedagogikę lub pasjonuje Cię przekazywanie skomplikowanych zjawisk w prosty sposób, to spróbuj swoich sił u nas! 

Jak możesz nam pomóc?

 • Tworząc i ulepszając nasze materiały edukacyjne
 • Proponując nowe metody edukowania różnych grup odbiorczych
 • Współpracując z innymi członkami stowarzyszenia w przygotowywaniu innowacyjnych treści edukacyjnych
 • Przeprowadzając warsztaty w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w różnych częściach Polski

Poszukujemy edukatorów do naszego znakomitego, pełnego pasji zespołu!

Redakcja

Masz doświadczenie w redakcji tekstów i chcesz podzielić się tą umiejętnością, żeby poprawiać jakość debaty publicznej? Mamy coś dla Ciebie! Szukamy osoby, która wesprze nas w redakcji tekstów, które publikujemy na stronie.

Czym będziesz się zajmować?

 • Redagowaniem tekstów (dłuższych i krótszych), pisanych przez członków Pravdy ze zróżnicowanym poziomem doświadczenia
 • Weryfikacją tekstów pod kątem merytorycznym, kładąc szczególny nacisk na źródła wykorzystywane w artykułach
 • Przygotowywaniem rekomendacji i wspieraniem rozwoju naszego zespołu w pisaniu coraz lepszych, zrozumiałych i ciekawych tekstów

Gwarantujemy, że w Pravdzie nie opuści Cię poczucie misji i zdobędziesz unikatowe doświadczenie pracy w młodym, pełnym pomysłów zespole.

Fałszywe informacją potrafią zrujnować życie, podzielić rodziny i codziennie przyczyniają się do polaryzacji społeczeństwa. Jesteśmy zespołem niezależnych fact-checkerów i edukatorów, którzy za cel postawili sobie identyfikację szkodliwych narracji oraz aktywne przeciwdziałanie dezinformacji. Chcemy tworzyć rzeczywistość, w której każdy ma dostęp do rzetelnych informacji i potrafi odróżnić prawdę od fałszu. Chcesz nam pomóc? 

Stowarzyszenie Pravda istnieje od 2020 roku i chociaż często określamy się mianem organizacji fact-checkingowej, to nasza działalność jest znacznie szersza. Co robimy i co do tej pory udało się nam wspólnie osiągnąć?

Weryfikujemy popularne treści w mediach społecznościowych i dbamy o to, żeby przekazywać fakty w jak najbardziej atrakcyjny sposób.

Należymy do prestiżowej Międzynarodowej Sieci Organizacji Fact-Checkingowych (IFCN), która co roku weryfikuje jakość naszej pracy, a przede wszystkim naszą bezstronność i niezależność.

Efekty naszej pracy docierają do tysięcy odbiorców – możesz znaleźć nas m.in. na TikToku czy Instagramie. Nasze artykuły i śledztwa są również publikowane na Onecie.

Dzięki współpracy z takimi podmiotami jak WHO, Watchdog Polska czy FakeNews.pl dotarliśmy do ponad 15 tysięcy uczniów z całej Polski. Edukujemy również inne grupy odbiorcze, przekazując praktyczne umiejętności weryfikacji informacji i krytycznego myślenia.

Jeśli jest Ci bliska misja naszego stowarzyszenia i chcesz się rozwijać? Wypełnij formularz i dołącz do naszego zespołu wolontariuszy.

W 2023 roku odebraliśmy Nagrodę Specjalną Press Club Polska przyznaną profesjonalnym weryfikatorom informacji za wspieranie dziennikarzy oraz ich odbiorców w obronie przed dezinformacją.

Czy muszę mieć doświadczenie, żeby dołączyć?

Świat zmienia się w niespotykanym tempie, a wraz z nim także media, które dostarczają nam informacji każdego dnia. Fake newsy, manipulacje, brak dostępu do rzetelnych informacji to tylko czubek góry lodowej problemów dzisiejszego internetu. Problem dezinformacji ma realny wpływ na każdy aspekt naszego życia — od polityki po codzienne decyzje i nasze zdrowie. Z tej świadomości wyrosła nasza potrzeba zmiany świata i powstało stowarzyszenie Pravda.

Ile czasu trzeba poświęcić na działanie w Pravdzie?

Każdy z członków stowarzyszenia powinien przeznaczać min. 5 godzin tygodniowo na działanie w Pravdzie. Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi, dlatego jeśli będziesz miał/miała wymagający tydzień na studiach lub trudną sytuację rodzinną, to na pewno to zrozumiemy. Stawiamy przede wszystkim na szczerą i otwartą komunikację w zespole.

Czy muszę mieć doświadczenie, żeby dołączyć?

Nasze stowarzyszenie angażuje się aktywnie w działania rzecznicze skupiające się na edukacji medialnej oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W ramach tych obszarów uczestniczymy w pracach różnych grup roboczych, a także promujemy inicjatywy, które przyczyniają się do realizacji tych celów.