Czy mężczyźni odbierają sobie życie 7 razy częściej niż kobiety? Tłumaczymy problemy ze statystykami

31 października 2022

Maja Staśko, kontrowersyjna polska dziennikarka i aktywistka, zabrała głos w sprawie samobójstw wśród mężczyzn. Jej zdaniem mężczyźni odbierają sobie życie siedem razy częściej od kobiet. Jak mają się te statystyki do rzeczywistości? Sprawdźmy to! 

Maja Staśko, polska dziennikarka i aktywistka, zamieściła na Twitterze wpis, w którym podkreśliła, że mężczyźni odbierają sobie życie 7 razy częściej niż kobiety. Patrząc na najnowsze statystyki, w 2021 roku w Polsce podjęto 13 798 prób samobójczych. Według statystyk opublikowanych przez Komendę Główną Policji w Polsce w tym samym roku 5 201 z prób samobójczych zakończyło się zgonem, z czego 4413 przypadków dotyczyło mężczyzn,  a 787 kobiet. Najnowsze statystyki wskazują więc, że mężczyźni odbierają sobie życie około 5,5 razy częściej niż kobiety. 

Kobiety podejmują więcej prób samobójczych? 

Informację o tym, że kobiety podejmują 3 razy więcej prób samobójczych uznajemy za fałszywą. Z danych statystycznych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że mężczyźni podejmują się próby odebrania sobie życia ponad 2 razy częściej niż kobiety. 

Od 2013 roku dane dotyczące samobójstw są wprowadzane do KSIP (Krajowego Systemu Informacyjnego Policji) za pośrednictwem formularza KSIP 10. Warto jednak zauważyć, że w 2017 roku wprowadzono zmiany w formularzu, rozszerzając między innymi zakres gromadzonych danych i zmieniając jego tytuł z „KSIP 10 – Rejestracja zgłoszenia zamachu samobójczego” na „KSIP 10 – zgłoszenie zamachu/zachowania samobójczego”. Może to więc generować pewne problemy, jeśli chodzi o porównywanie danych między latami.

Rekordowa liczba prób samobójczych…

Wspomniane statystyki zestawione z danymi z poprzednich lat wskazują na to, że liczba rejestrowanych prób samobójczych z roku na rok wzrasta. W 2021 roku 13 798 osób próbowało odebrać sobie życie, czyli około 1785 osób więcej niż w 2020 roku. 

A co z dziećmi i młodzieżą?

Udostępnione przez Główną Komendę Policji dane wskazują również na gwałtowny wzrost prób samobójczych wśród najmłodszych. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, a 127 z tych osób zmarło. Porównując dane z 2020 roku liczba prób samobójczych wzrosła o 77%, a śmierci samobójczych o 19%.

Problem ze statystykami

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization) na całym świecie 700 000 osób rocznie odbiera sobie życie. Ważną kwestią poruszaną przez suicydologów jest problem adekwatności statystyk do rzeczywistości. Według naukowców liczba samobójstw w większości państw na świecie jest niedoszacowana i oficjalnie rejestruje się (co najmniej) od 10% do 20% mniej samobójstw, niż faktycznie popełniono [H. Witkowska, s. 28]. Na rozbieżności w statystykach może składać się wiele czynników – od przekonań religijnych po problemy prawne (np. firmy ubezpieczeniowe nie chce wypłacać odszkodowania rodzinom samobójców). 

Pamiętaj, że nie jesteś sam!

Jeśli czujesz, że doświadczasz kryzysu psychicznego – nie bój się zwrócić o pomoc. Możesz zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub skorzystać z telefonów dla osób w sytuacji kryzysowej, które przedstawiamy poniżej. Polecamy również stronę “Życie warte jest rozmowy”, na której znajdziesz informacje o tym, co możesz robić w trudnych sytuacjach. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym (dorośli) – 800 70 222
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (dzieci i młodzież) – 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (dzieci i młodzież)  – 800 121 212

Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” (dzieci, młodzież i dorośli)  – 800 120 002

Możesz nam pomóc! 

Dezinformacja to ciężki orzech do zgryzienia. Nie ukrywamy, że czasem przydałaby się nam pomocna dłoń… Weryfikacja newsów jest teraz niezwykle ważna – wojna w Ukrainie nadal trwa, na horyzoncie kolejna fala koronawirusa, a wraz z nią coraz więcej fałszywych wiadomości. Jeśli chcesz poświęcić 5 minut, by pomóc nam w walce z teoriami spiskowymi oraz dezinformacją na temat szczepień, zachęcamy do udziału w badaniu społecznym przygotowanym w formie grywalizacji. Znajdziesz je pod poniższym linkiem: https://sprawdzamyjakjest.pl/#!/annotations/mission/19

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.