Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Czy większość wniosków na kredyt 2% została złożona przez Ukraińców?

W lipcu 2023 roku wystartował rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”, który umożliwia składanie wniosków o przydzielenie bezpiecznego kredytu 2%. Niektórzy internauci uważają, że próbują z niego skorzystać głównie obcokrajowcy Czy Polaków rzeczywiście spycha się na drugi plan? Sprawdzamy! 

Oburzenie internautów

W lipcu 2023 roku polski influencer posługujący się nickiem Dziki Trener opublikował filmik, w którym wypowiadał się m.in. na temat bezpiecznego kredytu 2%. Stwierdził tam m.in., że program „Pierwsze Mieszkanie” został zaplanowany w taki sposób, że bez problemu mogą korzystać z niego cudzoziemcy, a Polacy będą zobowiązani do spłacania rat kredytu.

Dziki Trener, YouTube, 31.07.2023 r.

Na platformie X, dawniej znanej jako Twitter, wywiązała się dyskusja na ten temat. Kilka dni temu pojawiły się wpisy sugerujące, że Ukraińcy masowo składają wnioski o przyznanie bezpiecznego kredytu 2%. Zdenerwowani internauci zaczęli rozpowszechniać wieść, że ponad połowa wszystkich wniosków została złożona przez obcokrajowców. Nawet sama oferta kredytowa miała nie być skierowana do Polaków… ale do “ukraińskich nacjonalistów”.

Przykładowy wpis krytykujący ofertę kredytową w ramach programu “Pierwsze Mieszkanie”

Dla kogo kredyt 2%?

By wniosek o kredyt został rozpatrzony pozytywnie, musi on spełniać kilka warunków. W oficjalnym serwisie rządowym widnieje krótkie wytłumaczenie, że kredyt może uzyskać osoba do 45 roku życia, która nie posiada i nie posiadała mieszkania, domu, ani nie ma spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństw albo rodziców warunek wieku musi spełniać przynajmniej jedno z nich. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przekazało Polskiej Agencji Prasowej, że cudzoziemcy, którzy większość dochodu uzyskują w złotówkach i płacą podatki w Polsce, mogą ubiegać się o kredyt 2%. Na tej podstawie można wnioskować, że oferta kredytowa jest skierowana dla osób różnej narodowości, i to nie tylko obywateli Ukrainy. 

Lista warunków, które powinni spełnić ubiegający się i się o kredyt 2%

Sukces programu

Na początku sierpnia 2023 roku MRiT podsumowało cztery tygodnie działania programu „Pierwsze Mieszkanie”. Dzięki rządowym danym wiemy, że do tego czasu wpłynęło ponad 18 tys. wniosków o udzielenie kredytu. Około 2 tygodnie później opublikowano kolejny oficjalny komunikat, który potwierdza duże zainteresowanie ofertą. Według udostępnionych informacji wniosek złożyło ponad 29 tys. osób, a umowy podpisano już ponad 2 tys. razy, i to na łączną kwotę prawie 730 mln złotych.

Wnioski Ukraińców

Na chwilę obecną niektóre banki, które przystąpiły do programu „Pierwsze Mieszkanie”, przekazały informację o ilości wniosków złożonych przez obcokrajowców. Z danych MRiT na 1 sierpnia 2023 roku wynika, że ok. 1% pochodziło od osób pochodzących spoza Polski. Banki podały także do wiadomości, że większość (ok. 70%) wspomnianych obcokrajowców było obywatelami Ukrainy. Biorąc to pod uwagę, możemy łatwo obliczyć, że do początku sierpnia wniosek złożyło 120 obywateli Ukrainy i 19,8 tys. obywateli Polski. Warto dodać, że powyższe dane dotyczą wyłącznie złożonych wniosków. W rzeczywistości, podpisanych umów o kredyt 2% jest jeszcze mniej.

Picture of Dominika Chronowska
Dominika Chronowska
Pasjonatka komunikacji medialnej oraz nurkowania w odmętach internetu. Prelegentka na konferencjach naukowych związanych z konfliktami zbrojnymi, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.