Wybuch w centrum Lublina? Uwaga na fake newsy!

17 listopada 2022

Wybuch rakiety w Przewodowie rozpoczął chaos informacyjny i panikę w przestrzeni medialnej. Od wtorkowych wydarzeń w sieci nieustannie pojawia się wiele zmanipulowanych oraz nieprawdziwych doniesień, które nie mają nic wspólnego z dotychczasowymi ustaleniami w sprawie Przewodowa.

(Dez)informacja nie śpi

Doskonałym przykładem manipulacji jest wpis jednego z użytkowników Twittera. Informuje on o „potężnym wybuchu w centrum Lublina”, zamieszczając zdjęcie z rzekomego wydarzenia. Informacja o wybuchu w centrum Lublina jest fałszywa, co dodatkowo potwierdziliśmy przy wykorzystaniu odwrotnego wyszukiwania grafiki. Okazało się, że załączone zdjęcie pochodzi z artykułu portalu Gdzie Los Poniesie, którego tematem są zapomniane kamienice w Łodzi. 

Niebezpieczeństwo fałszywych informacji

Fake news o wybuchu w Lublinie nawiązuje do bieżących wydarzeń, dlatego jest szczególnie niebezpieczny. Weryfikowany wpis wpisuje się w dezinformacyjną narrację obecną w mediach społecznościowych od początku wojny w Ukrainie. Jej celem jest wywołanie paniki poprzez publikację fałszywych doniesień o rzekomym rozpoczęciu działań wojennych w Polsce. Chaos informacyjny i dezinformacja (przykładowo wokół artykułu 5 NATO, o czym pisaliśmy w ostatnim artykule), mogą skłonić nas do podejmowania niebezpiecznych i ryzykownych działań. 

Co możesz zrobić?

Pamiętaj o tym, aby w sytuacjach kryzysowych korzystać przede wszystkim z oficjalnych źródeł informacji, takich jak kanały instytucji rządowych. Jeśli widzisz informacje, które budzą twoje wątpliwości – zgłaszaj je do administratorów portali społecznościowych. Zwracaj uwagę na to, kto opublikował informację, która wydaje się być daleka od prawdy: anonimowe i bezosobowe konta nie będą dobrym źródłem informacji. 

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.