Informację uznajemy za fałszywą, ponieważ w wywiadzie dla RMF FM, na który powołuje się Konfederacja, rząd (w osobie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego) nie przyznaje nigdzie wprost, że “lockdown nie działa”.
Co powiedział minister?
Podczas spotkania z dziennikarzami RMF FM Niedzielski stwierdził wprawdzie: “Wszyscy uczymy się na błędach. Wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczania pandemii”, jednak chwilę później dodał: “Nie mówię o przeszłości, kiedy poziom dyscypliny społecznej był większy, tylko teraz, kiedy zmęczenie pandemią (…) jest o wiele większe”. Tymczasem na konferencji Konfederacji Jakub Kulesza przekręcił słowa przedstawiciela rządu – w swojej wypowiedzi zasugerował, że Niedzielski miał na myśli wszystkie dotychczasowe lockdowny. Nie jest to prawdą, ponieważ minister kilkakrotnie podkreślił, że wprowadzanie restrykcji stanowiło rozsądne wyjście, kiedy obostrzenia były jedyną metodą walki z wirusem.
Paradoks cytowania
Podczas konferencji prasowej poseł Kulesza przytoczył trzy fragmenty wypowiedzi ministra, które miał usłyszeć w rozmowie dla RMF FM. Były to:
- Kluczowe dla tweeta zdanie “Lockdown nie działa”. Takie słowa podczas rozmowy nie padają. Minister stwierdził jedynie: “W tej chwili postrzegamy je [obostrzenia], jako mniej skuteczne metody walki z pandemią niż te, które mamy do dyspozycji obecnie”.
- Drugi cytowany fragment to: “Obostrzenia nie zmniejszyły liczby zakażeń i hospitalizacji”. One również są tylko przeinaczeniem wypowiedzi Niedzielskiego – powiedział on: “Wprowadzenie tych restrykcji wtedy [podczas poprzednich lockdownów] i tak spowodowało, że tych hospitalizacji było więcej niż jest teraz”. W kontekście całego wywiadu można zrozumieć, że miał on na myśli niską skuteczność lockdownów bez szczepień w stosunku do samych szczepień. Uznajemy więc, że Kulesza dokonał w tym miejscu nadinterpretacji.
- W dalszej części konferencji poseł zacytował słowa ministra “sport buduje odporność” oraz zarzucił mu, że gdy rok temu rząd zamykał stoki, to musiał o tym nie wiedzieć. Tymczasem na spotkaniu z RMF FM padły słowa, że w bieżącym roku będą one otwarte, gdyż 70 procent populacji jest odporna na COVID-19. Minister Niedzielski wytłumaczył tę decyzję faktem, że ryzyko zakażenia jest teraz o wiele mniejsze.
Cherry picking
Jakub Kulesza, odwołując się do wybranych wypowiedzi ministra, popełnił błąd o nazwie cherry picking. Polega on na rozpatrywaniu wypowiedzi przez pryzmat jej pojedynczych fragmentów, a nie w holistyczny sposób. Taki zabieg pojawia się często w mediach społecznościowych, szczególnie przy cytowaniu czyichś wypowiedzi. Bądźmy więc czujni i pamiętajmy, żeby nie wyciągać pochopnych wniosków z przeczytanych newsów – często kontekst przytoczonych tam słów może zupełnie zmienić ich rozumienie.