Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Dołącz do Laboratorium fact-checkingu i dowiedz się, jak nie wpaść w sidła dezinformacji klimatycznej! 

Przeprowadzone w czerwcu 2022 r. badania Instytutu Spraw Publicznych „Dezinformacja wokół klimatu i polityki klimatycznej. Opinie Polek i Polaków” wykazało, że niemal połowa badanych osób spotkała się z dezinformacją klimatyczną. Świadomość klimatyczna rośnie, jednak wiedza na ten temat wśród społeczeństwa nadal nie jest wystarczająca, aby nie dać się nabrać mitom, które nieustannie krążą wokół tego tematu. 

Niestety wydaje się, że „upolitycznienie” kryzysu klimatycznego tylko pogorszyło sprawę… Często działania ukierunkowane na walkę z katastrofą klimatyczną są przedstawiane jako atak na tradycyjne wartości, co budzi niemałe kontrowersje. Co więcej, wraz z przejęciem Twittera przez Elona Muska, drastycznie zwiększyła się ilość nieprawdziwych na temat kryzysu klimatycznego. Zjawisko dezinformacji klimatycznej nie dotyczy jednak tylko tej platformy – fake newsy w tym temacie znajdziemy w każdym zakątku internetu. 

Zapraszamy do Laboratorium fact-checkingu!

Postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie do stworzenia cyklu warsztatów, w których wyjaśnimy m.in. w jaki sposób korzystać z dostępnych w internecie informacji, jak je weryfikować, z jakich narzędzi korzystać oraz w jaki sposób rozmawiać ze sceptykami o zmianach klimatu. 

Laboratorium fact-checkingu to projekt warsztatów, którego organizatorem jest Wytwórnia Inicjatyw Twórczych. Partnerem i autorem projektu jest stowarzyszenie Pravda, które działa na rzecz zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie fake newsów i innych form dezinformacji. Warsztaty są skierowane do osób zainteresowanych tematyką ekologii i kryzysu klimatycznego, które chcą zdobyć kompetencje weryfikacji informacji i poznać narzędzia, które mogą w tym pomóc. 

Harmonogram warsztatów 

Poniżej przedstawiamy harmonogram darmowych warsztatów, które przeprowadzimy w ramach projektu (link do zapisu w dalszej części artykułu).

Warsztaty online: 

  • 25 lutego: Jak efektywnie korzystać z internetu?
  • 4 marca: Jak weryfikować zdjęcia i jak rozpoznać fotomontaż?
  • 11 marca: Ocieplenie klimatu to bzdura, przecież pada śnieg? Jak działa dezinformacja klimatyczna?
  • 18 marca: Psychologia dezinformacji: jak rozmawiać z klimatycznym denialistą, żeby nie pogorszyć sytuacji?

Warsztaty stacjonarne (informacja o dokładnej dacie już wkrótce):

  • Fakty i mity o klimacie 
  • Panel o dezinformacji klimatycznej 
  • Poczuj się jak dziennikarz – symulacja fali dezinformacyjnej
  • Walka z fake newsami: jak to robić na co dzień?

Zapisy trwają do końca stycznia, a liczba miejsc jest ograniczona! Zapisz się już teraz, klikając w poniższy link: https://forms.gle/nMZXNJHrvFHzHYqA8

Projekt Laboratorium Fact-checkingu jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz naszemu grantodawcy Erasmus+. 

Ostatnie wpisy
Picture of Nikola Bieguniak
Nikola Bieguniak
Absolwentka socjologii i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. W Stowarzyszeniu zdobywa doświadczenie jako dziennikarka i specjalistka ds. HR. Jej zainteresowania oscylują wokół istoty organizacji pozarządowych we współczesnym świecie, problemów społecznych, kryzysu demokracji i wpływu gospodarki cyfrowej na społeczeństwo.