Agnieszka Chylińska, znana polska wokalistka i osobowość telewizyjna, stała się celem fake newsa – ponoć została zaatakowana po głośnym oświadczeniu w telewizji na żywo. Informacja dotarła do tysięcy osób.
Popularny youtuber o pseudonimie Lakarnum udostępnił na platformie X zrzut ekranu z aktualności na jego Facebooku. Zawiera on post ze zdjęciem Agnieszki Chylińskiej w łóżku szpitalnym, z widocznymi śladami pobicia. Do fotografii dodano komentarz o treści: “Agnieszka Chylińska została zaatakowana po głośnym oświadczeniu w telewizji na żywo”.
Odbiorcy dementują
Post zamieszczony przez youtubera w zaledwie 3 dni dotarł do ponad 100 tys. odbiorców. W kilku komentarzach pod postem Lakarnum na platformie X użytkownicy oskarżyli twórcę obrazka o próbę manipulacji obrazem – ich zdaniem twarz wokalistki została doklejona do postaci w szpitalnym łóżku. Jeden z komentujących słusznie zauważył brak tatuażu “Sweet” nad lewym okiem artystki, zrobionego jeszcze w 2023 r. – nie jest więc to jej aktualne zdjęcie..
Na portalach cisza
Autorzy posta ze zdjęciem Chylińskiej dołączyli do niego przekierowanie do portalu Gazeta.pl. Tymczasem Świat Gwiazd, opisując tę pogłoskę, postanowił przekierować czytelników na stronę Gazety Wyborczej.
Na żadnym z tych portali nie znajdziemy informacji o pobiciu Agnieszki Chylińskiej lub innej sytuacji zagrażającej jej zdrowiu. Podobnie ma się sytuacja próbując znaleźć jakąkolwiek inną medialną wzmiankę na ten temat.
Link widmo?
Agnieszka Chylińska nie odnosiła się do tej sprawy osobiście. Zdjęcie, które zostało wykorzystane do stworzenia grafiki z Chylińską, pochodzi z artykułu portalu styl.fm, zamieszczonego 4 listopada 2019 r.
Nie udało się jednak stwierdzić, skąd dokładnie pochodzi reszta zmanipulowanej grafiki.
Sponsorowane fake newsy
Posty sponsorowane bywają wykorzystywane do szerzenia dezinformacji na platformach społecznościowych. Fake news dotyczący pobicia Agnieszki Chylińskiej nie jest tego pierwszym przykładem.
Autorzy fake newsów często podszywają się pod Gazetę.pl. Twórcy portalu starają się walczyć z dezinformacją, jednak, jak stwierdzili, posty takie jak ten o Agnieszce Chylińskiej nie naruszają standardów społeczności.
Takie incydenty zgłaszane są również CERT. Jest to zespół, który reaguje na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Zachęcamy do zgłaszania podejrzanych domen, których celem jest wyłudzenia danych osobowych lub środków finansowych.
Nie tylko Agnieszka Chylińska
Dezinformatorzy chętnie wykorzystują wizerunki znanych osób. W ostatnim czasie ofiarą podobnych fake newsów padła dziennikarka Agata Młynarska, a także Hubert Urbański. Internautów informowano o ich (rzekomej) śmierci lub walce z ciężką chorobą. Głośnym echem odbiła się również wieść o śmierci lidera Konfederacji Sławomira Mentzena, do której koniec końców odniósł się też sam polityk.
Jak się bronić?
W celu obrony przed takimi zagrożeniami warto korzystać z rozszerzeń przeglądarki, które mają na celu blokowanie szkodliwych wtyczek. Przydatne może okazać się również zainwestowanie w aktualny program antywirusowy. Rekomendujemy również sprawdzanie źródeł interesujących nas informacji – szczególnie tych sensacyjnych. Często okazują się one po prostu fałszem.