Finansowanie
Pravda jest niezależnym stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS. Szukamy finansowego wsparcia od osób i organizacji, które chcą urzeczywistnić naszą wizję.
Narzędzia i usługi
Jako organizacja pozarządowa bierzemy udział w wielu programach, które umożliwiają nam korzystanie z różnorodnego oprogramowania i narzędzi na preferencyjnych warunkach.
Google WorkSpace dla NGO
Uczestnictwo naszego zespołu w programie TechSoup Polska umożliwia nam bezpłatne korzystanie z Google WorkSpace.
Slack
Dzięki programowi wsparcia organizacji pozarządowych oferowanemu przez Slack nasze stowarzyszenie otrzymało możliwość bezpłatnego korzystania z wersji premium tego narzędzia do komunikacji zespołowej.
Canva
Program wsparcia organizacji pozarządowych oferowany przez Canvę umożliwia naszej organizacji bezpłatne korzystanie z wersji premium tego narzędzia.
Zdjęcia
Profesjonalne zdjęcia naszego zespołu zostały wykonane przez fotografa Piotra Furmana, który zaoferował swoje usługi w ramach działań pro bono. Więcej informacji na stronie internetowej: pfurman.com.
Granty i projekty
FactCRICIS
Wysokość grantu: 21 720 EUR
Okres realizacji: 2024-2025
Projekt ma na celu rozwój umiejętności technicznych fact-checkerów w zakresie weryfikacji treści związanych z klimatem, i nauki nowych narzędzi, które mogą identyfikować fałszywe informacje o klimacie. Partnerami projektu są Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie, organizacje fact-checkingowe Newtral, Maldita.es, Science Feedback i Ontotext.
Elections24Check
Wysokość grantu: 14700 EUR
Okres realizacji: 2024
Przy wsparciu Google News Initiative, EFCSN stworzyło pierwszą w swoim rodzaju bazę danych, która gromadzi i kategoryzuje sprawdzone informacje dla krajów europejskich i obywateli przed wyborami europejskimi w 2024 roku.
Grant Global Fact Check Fund — Build
Wysokość grantu: 25.000,00 USD
Okres realizacji: 1 sierpnia 2023 – 31 lipca 2024
Otrzymaliśmy grant od International Fact-Checking Network (IFCN) oraz Google i YouTube, który zostanie przeznaczony na wewnętrzne szkolenia naszego zespołu, ulepszenie identyfikacji wizualnej oraz rozwijanie nowych formatów produkowanych przez nas treści.
Grant Boosting Fact-checking Activities in Europe
Wysokość grantu: 5.992,00 EUR
Okres realizacji: lipiec 2023 – luty 2024
Fundusze przeznaczone na walkę z dezinformacją w internecie otrzymaliśmy wspólnie z .dpa, StopFake, Delfi, InTheBaltic, Re:Baltica, Factual (Funky Citizens) oraz Fact-check.bg od Fundação Calouste Gulbenkian, oraz Google, w ramach European Media and Information Fund. Środki te pokrywają koszt przygotowania faktgrafik — nowego interaktywnego formatu umożliwiającego proste przekazywanie treści fact-checkingowych naszym czytelnikom.
Grant Global Mentorship program
Wysokość grantu: 5.000,00 USD
Okres realizacji: lipiec 2023 – wrzesień 2023
Grant otrzymany od International Fact-Checking Network został wykorzystany przez naszą organizację do sfinansowania udziału członków naszego zespołu w trzymiesięcznym cyklu szkoleń w formie mentoringu, które zostało zorganizowane i przeprowadzone przez .dpa.
Grant Alumni Affairs Disinformation Fund
Wysokość grantu: 7.650,00 USD
Okres realizacji: wrzesień 2021 – marzec 2023
W ramach grantu sfinansowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce, który otrzymaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska Watchdog Polska, przeprowadziliśmy modyfikacje platformy sprawdzamyjakjest.pl. Celem tych zmian było dostosowanie platformy do analizy treści z mediów społecznościowych. W ramach tego projektu zrealizowaliśmy także dwie kampanie, które zakończyły się publikacją raportów na temat szczepień oraz Unii Europejskiej.
Sprawozdania finansowe
Niezależność finansowa
Majątek stowarzyszenia
Źródłami powstania majątku naszego stowarzyszenia są (zgodnie z art.26 Statutu):