Okładka wykonana przez: Aleksandra Wrona

Karol Nawrocki pomylił kolory flagi Polski? Sprawdziliśmy oficjalne wytyczne

Pod koniec marca Roman Giertych opublikował na platformie X zdjęcie ze spotkania kandydata PiS na prezydenta, Adama Nawrockiego. Na fotografii widać pionowo zawieszone flagi z czerwonym pasem po lewej stronie i białym po prawej. Giertych zasugerował, że flaga została powieszona niepoprawnie i że w takiej formie przypomina flagę Indonezji. Czy miał rację?

Pod wpisem polityka pojawiły się komentarze, w których internauci zwracali uwagę, że flaga została zawieszona poprawnie, a jej rzekomo niewłaściwe ułożenie to jedynie efekt działania wiatru. Inni twierdzili, że kolor biały powinien znajdować się przy maszcie – niezależnie od tego, czy z perspektywy patrzącego jest po lewej, czy po prawej stronie.

Wpis opublikowany na X 31 marca 2025 roku zgromadził prawie 150 tysięcy wyświetleń, ponad 700 komentarzy i 4,2 tysiąca polubień (stan na 7 kwietnia 2025 roku) 

Zdjęcie pochodzi ze spotkania Nawrockiego z wyborcami w Sanoku. Na innych ujęciach flagi zawieszone są tak samo jak na zdjęciu udostępnionym przez Giertycha.

Zasady prezentacji flagi 

Zgodnie z zasadami prezentowania flagi opracowanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) flagę zawieszona pionowo nazywa się bannerem. W takim układzie pierwszy pas z lewej strony powinien odpowiadać górnemu pasowi flagi – w przypadku Polski powinien to być kolor biały. Szczególnie istotny przy weryfikacji zarzutu Giertycha jest następujący fragment poradnika:

Dopuszczalne jest umieszczenie banneru na maszcie z poprzeczką u góry, pod warunkiem, że poprzeczka będzie z prawej strony masztu, i będzie na stałe przymocowana do masztu. Eksponowanie na masztach z poprzeczką ruchomą (obracającą się wokół masztu) jest niewłaściwe, gdyż może zdarzyć się, że poprzeczka znajdzie się po lewej stronie masztu i wtedy barwy na bannerze zostaną odwrócone. Byłoby to szczególnie mylące w przypadku flagi państwowej RP, gdyż przy odwróceniu porządku pasów otrzymalibyśmy barwy państwowe Monako lub Indonezji.

Zasady prezentacji flagi umieszczone w poradniku opracowanym przez MSWiA

Takie same wytyczne opublikowało również Biuro Bezpieczeństwa Narodowego:

Barwy RP w pionie

Eksponując flagę lub barwy państwowe w pionie, kolor biały powinno się umieścić po lewej stronie dla patrzącego od frontu. Kiedy flaga państwowa mocowana jest w pionie do masztu, kolor biały, jako ważniejszy, odpowiadający bieli Orła Białego, powinien znajdować się przy maszcie.

Na zdjęciu poprzeczka znajduje się po lewej stronie masztu, co skutkuje odwróceniem kolorów – czerwony pas, który powinien być po prawej stronie, znajduje się po lewej, a biały, który normalnie jest z lewej, znajduje się po prawej. Taki układ sprawia, że flaga przypomina symbol Indonezji. 

Wniosek

Podczas spotkania kandydata na prezydenta Adama Nawrockiego z wyborcami w Sanoku flaga Polski została zaprezentowana w sposób niezgodny z zasadami. Pionowa flaga (tzw. banner) powinna być zawieszona po prawej stronie masztu, tak aby z perspektywy patrzącego biały pas znajdował się po lewej stronie (przy maszcie). 

  • Italianistka i studentka kierunku Język i Społeczeństwo, gdzie zajmuje się analizą komunikacji i dyskursów społecznych. Dziennikarskie szlify zdobywała podczas stażu w Gazzetta Italia. W Pravdzie pisze artykuły fact-checkingowe, a po godzinach muzykuje i zanurza się w świat popkultury.

Picture of Magdalena Grochocka
Magdalena Grochocka
Italianistka i studentka kierunku Język i Społeczeństwo, gdzie zajmuje się analizą komunikacji i dyskursów społecznych. Dziennikarskie szlify zdobywała podczas stażu w Gazzetta Italia. W Pravdzie pisze artykuły fact-checkingowe, a po godzinach muzykuje i zanurza się w świat popkultury.