Okładka wykonana przez: Emilia Roskosz

Komisje wyborcze z nieprawidłowościami: kto zasiadał w ich zarządach?

W drugiej połowie czerwca w mediach społecznościowych pojawił się wpis sugerujący, że we wszystkich komisjach, w których doszło do ponownego przeliczenia głosów oddanych w drugiej turze wyborów prezydenckich, przewodniczącymi lub ich zastępcami byli – jak ujął to autor rzeczonego posta – „delegaci” Koalicji Obywatelskiej. Sprawdźmy, jakie są fakty.

„We wszystkich Komisjach, z których ponownie przeliczono głosy, Przewodniczącymi lub vice byli delegaci Koalicji Obywatelskiej. Proszę nie robić zbiegowiska. Można się rozejść” – napisano w poście. 

Wpis opublikowany na X 22 czerwca 2025 roku
Zasięg: 29,4 tys. wyświetleń, 2,5 tys. polubień, 63 komentarze

Na potrzeby tego tekstu za „delegatów Koalicji Obywatelskiej” uznajemy osoby zgłoszone przez komitety, które w drugiej turze oficjalnie udzieliły poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu.

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?

Na początek zaznaczmy, że członkiem obwodowej komisji wyborczej może zostać każda osoba spełniająca ustawowe warunki, m.in. mająca czynne prawo wyborcze. Kandydaci są zazwyczaj zgłaszani przez pełnomocników komitetów wyborczych, ale mogą również zgłaszać się samodzielnie – przez urząd gminy do komisarza wyborczego. To właśnie komisarz wyborczy dokonuje ostatecznego powołania członków komisji. Bycie jej członkiem nie wiąże się więc koniecznie z reprezentowaniem konkretnego komitetu wyborczego.

Wpis sprzed fali kolejnych informacji

Drugą ważną kwestią jest to, że weryfikowany wpis pochodzi z 22 czerwca 2025 roku. Prawdopodobnie został opublikowany w odpowiedzi na komunikat Prokuratury Krajowej z dnia wcześniejszego, czyli 21 czerwca. Komunikat ten dotyczył stwierdzenia przez Prokuraturę potencjalnych nieprawidłowości w dziesięciu obwodowych komisjach wyborczych, w których zarządzono ponowne przeliczenie głosów. Jak czytamy w komunikacie:

W dniu 20 czerwca 2025 r. prokurator zaznajomił się z aktami sprawy o sygn. I NSW 9/25, w których znajdowały się protokoły ponownego przeliczenia kart do głosowania w 10 obwodowych komisjach wyborczych (Kraków, Tarnów, Katowice, Strzelce Opolskie, Mińsk Mazowiecki, Olesno, Grudziądz, Kamienna Góra, Wieniec -Brześć Kujawski, Gdańsk).

W gruncie rzeczy nieprawidłowości stwierdzono wówczas w 9 komisjach: w siedmiu z nich doszło do zamiany głosów oddanych na poszczególnych kandydatów, w jednej omyłkowo wpisano głosy nieważne, a w kolejnej błędnie doliczono do puli głosów Karola Nawrockiego głosy ważne oddane na Rafała Trzaskowskiego. Jedynie w komisji w Tarnowie ponowne przeliczenie głosów potwierdziło pierwotny wynik głosowania.

Choć dziś wiadomo, że skala nieprawidłowości była większa, autor wpisu opierał się na ówczesnym stanie wiedzy. Dlatego sprawdziliśmy zarządy jedynie tych komisji, o których mowa w komunikacie prokuratury.

Zestawienie i werdykt

Poniższa tabela przedstawia skład osobowy zarządów dziesięciu obwodowych komisji wyborczych, w których dokonano ponownego przeliczenia głosów (stan na 21 czerwca). Pod nazwiskami przewodniczących oraz ich zastępców podano informację o sposobie powołania – w każdym przypadku była to osoba zgłoszona przez komitet wyborczy albo powołana z urzędu przez komisarza wyborczego.

Informacje o składach komisji wyborczych w poszczególnych obwodach są publikowane w formie postanowień komisarza wyborczego właściwego dla danego okręgu. Dlatego przy każdym nazwisku członka zarządu komisji wskazano źródło, z którego pochodzi dana informacja.

Komisja PrzewodniczącyZ-ca przewodniczącego
OKW nr 95 w KrakowieStanisław Jakub Brzozowski
KW Krzysztofa Stanowskiego
Konrad Tomasz Mostowik
komisarz wyborczy
OKW nr 3 w OleśnieJolanta Jadwiga Smyk
KW Grzegorza Brauna
Anna Justyna Szydło
komisarz wyborczy
OKW nr 13 w Mińsku MazowieckimŁukasz Parchomenko 
KW Pawła Tanajno
Marek Maciej Gut
KW Marka Jakubiaka
OKW nr 9 w Strzelcach OpolskichJoanna Monika Palka
KW Szymona Hołowni
Paweł Adam Giełzak 
KW Karola Nawrockiego
OKW nr 25 w GrudziądzuEwa Teresa Perek
KW Grzegorza Brauna
Elżbieta Maria Ordon
KW Karola Nawrockiego
OKW nr 17 w GdańskuZbigniew Ciszewski
KW Sławomira Mentzena
Teresa Maria Dębowska
KW Rafała Trzaskowskiego
OKW nr 10 w TarnowieKonrad Julian Malik
KW Karola Nawrockiego
Kinga Urszula WołkowiczK
KW Romualda Starosielca
OKW nr 53 w KatowicachBartosz Kazimierz Marek
KW Rafała Trzaskowskiego
Małgorzata Natalia Księżopolska
KW Joanny Senyszyn
OKW nr 6 w Kamiennej GórzeKrzysztof Zbigniew Karasiński
KW Magdaleny Biejat
Jerzy Edward Gwiżdż 
KW Szymona Hołowni
OKW nr 4 w WieńcuMarcin Marek Czapski
KW Pawła Tanajno
Ewa Eufemia Nowacka
KW Marka Wocha

Jak wynika z powyższego zestawienia, twierdzenie, że „we wszystkich komisjach, z których ponownie przeliczono głosy, przewodniczącymi lub ich zastępcami byli delegaci Koalicji Obywatelskiej”, jest fałszywe. Spośród dziesięciu komisji objętych ponownym liczeniem głosów jedynie w dwóch (w Kamiennej Górze i Katowicach) zarówno przewodniczący, jak i jego zastępca byli osobami zgłoszonymi przez komitety popierające w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego. W dwóch komisjach (w Gdańsku i w Strzelcach Opolskich) przedstawiciele komitetów popierających kandydata KO zajęli po jednym miejscu w zarządzie. Natomiast w pozostałych sześciu komisjach KO i obecnie rządząca koalicja nie miały swojego przedstawiciela ani na stanowisku przewodniczącego, ani wiceprzewodniczącego.

Stowarzyszenie Pravda to niezależna organizacja zajmująca się weryfikacją informacji i edukacją medialną.
  • Absolwent filozofii UMK w Toruniu. Większość czasu spędza na pracy naukowej, pisząc artykuły, czytając książki i pracując w redakcji Studiów z Historii Filozofii. Zainteresowania naukowe: filozofia analityczna, logika, semantyka języka naturalnego.

Picture of Kacper Wąsiak
Kacper Wąsiak
Absolwent filozofii UMK w Toruniu. Większość czasu spędza na pracy naukowej, pisząc artykuły, czytając książki i pracując w redakcji Studiów z Historii Filozofii. Zainteresowania naukowe: filozofia analityczna, logika, semantyka języka naturalnego.