O Oskarze Doroszu zrobiło się głośno po wypowiedzi, w której stwierdził, że należy się zastanowić czy dzieci ze spektrum autyzmu są ludźmi. Jest to jednak jedna z wielu kontrowersyjnych teorii wygłaszanych przez tego naturopatę, przeciwko któremu zostało już złożone zawiadomienie do prokuratury. Poświęćmy chwilę, aby przyjrzeć się jego twierdzeniom oraz metodom działania.
Czym jest naturopatia?
Naturopatia to podejście do zdrowia i poprawy funkcjonowania organizmu z wykorzystaniem metod takich jak zbilansowana dieta, aktywność fizyczna czy ziołolecznictwo. Do wykonywania zawodu neuropaty nie potrzeba formalnego wykształcenia. Naturopata nie jest lekarzem i nie ma uprawnień do leczenia chorób. Niestety coraz częściej termin ten jest wykorzystywany przez różnego rodzaju szarlatanów do promowania działalności paramedycznej, wprowadzania klientów w błąd oraz krytykowania współczesnej medycyny. Co paradoksalne, osoby parające się naturopatią często stylizują się na lekarzy (np. nosząc fartuchów czy odpowiednie tło do swoich nagrań). Jedną z takich osób jest Oskar Dorosz, słynny „doktor” z TikToka.
Renoma… tylko jaka?
Na swojej stronie internetowej Oskar Dorosz opisuje siebie jako „renomowanego naturopatę z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu pacjentów naturalnymi metodami”. Pierwsze ślady jego działalności w sieci datowane są jednak dopiero na 2022 r., kiedy to założył popularną na Facebooku prywatną grupę Zioła – leczenie naturalne, liczącą obecnie ponad 36 tysiące członków. Z kolei działalność gospodarczą w zakresie opieki zdrowotnej pod nazwą MED-DOR Oskar Dorosz zarejestrował on dopiero 3 stycznia 2023 r. w miejsce zawieszonej wcześniej firmy OSK-TRANS Oskar Dorosz, zajmującej się… sprzedażą części samochodowych (sic!). Z naszego dochodzenia wynika więc, że naturopatią zajmuje się on mniej więcej półtora roku.
Potwierdziliśmy także, że Oskar Dorosz nie widnieje w Centralnym Rejestrze Lekarzy, a zatem nie ma uprawnień do leczenia pacjentów.
Ban za banem
Główne kanały działalności Oskara Dorosza to jego profil i wspomniana wcześniej grupa na Facebooku oraz TikTok, gdzie występuje pod nazwą Naturopata Oskar Dorosz (@oskar_dorosz). Wcześniej używał nazw takich jak @oskar.dorosz, @klinicznie.medycznie czy @wyleczyc.nieuleczalne, jednak musiał je zmienić, ponieważ jego konto na TikToku było wielokrotnie blokowane. Po zablokowaniu poprzedniego konta na Instagramie Dorosz zdążył już założyć nowe. Jego kanał na YouTube obecnie nie działa.
Homo autisticus
Mimo prowadzenia swojej działalności związanej z naturopatią od stycznia 2023 r. o Oskarze Doroszu zrobiło się głośno dopiero po jego wypowiedzi na temat autyzmu z lutego 2024 r. W swojej wypowiedzi nazwał dzieci w spektrum „potencjalnymi zabójcami swoich rodziców” oraz stwierdził, że „musimy się zastanowić, czy to jest człowiek”. Jego słowa wywołały tak duże oburzenie w sieci, że naturopata był zmuszony się z nich wycofać, zobowiązując się jednocześnie „do głębokiego i ciągłego procesu edukacji na temat autyzmu”.
Propagator fałszu
W jednym ze swoich filmików Oskar Dorosz rekomenduje leczenie endometriozy – bolesnej choroby, która dotyka kobiety – poprzez suplementację jodu i witaminy D3. Jednakże zgodnie z aktualną wiedzą naukową dotąd nie udało się znaleźć lekarstwa na tę chorobę. Istnieje kilka metod jej leczenia, które jednak nie przynoszą stuprocentowych rezultatów, a suplementacja jodu na pewno nie jest jedną z nich.
Na swojej stronie internetowej Oskar Dorosz chwali się autorskim protokołem chelatacyjnym, który poprzez eliminację metali ciężkich ma pomagać w leczeniu autyzmu czy chorób autoimmunologicznych. Terapia ta jest faktycznie stosowana np. przy zatruciu metalami ciężkimi, ale brakuje dowodów, że ma wpływ na wymienione przez tiktokera dolegliwości i zaburzenia.
Sprzedawca jodu
Oskar Dorosz promuje suplementację jodu jako rozwiązanie praktycznie każdej dolegliwości, m.in. chorób tarczycy, anemii czy depresji nerwicy i stanów lękowych. Ciężko nie zauważyć tutaj podobieństwa do działalności Jerzego Zięby, który chętnie zalecał lewoskrętną witaminę C. Proponowane przez niego preparaty – np. płyn Lugola – można zakupić m.in. w sklepie internetowym Doktor Zdrowie, prowadzonym właśnie przez Oskara Dorosza. Już sama nazwa sklepu zwróciła naszą uwagę, ponieważ zawiera słowo „doktor”, choć, jak już ustaliliśmy, Oskar Dorosz nie może posługiwać się takim tytułem w kontekście medycznym. Pomijając nazwę, większość oferowanych w tym sklepie specyfików nie jest dostępna w aptekach. Poza prowadzeniem sklepu Oskar Dorosz zarabia też na udzielaniu porad zdrowotnych czy sprzedaży ebooków rozpowszechniających jego teorie.
Pseudonaukowy prelegent
Poza promowaniem niezgodnych z wiedzą naukową tez w mediach społecznościowych Oskar Dorosz zapraszany jest na konferencje organizowane przez środowiska pseudomedyczne. W dniu 23 czerwca 2023 r. wystąpił na konferencji „Szkocja Włącza Myślenie” obok m.in. znanego antyszczepionkowca dra Huberta Czerniaka, któremu w 2020 r. na dwa lata zawieszono prawo wykonywania zawodu, czy Andrzeja Kawki, innego kontrowersyjnego dietetyka i naturopaty. Oskar Dorosz wystąpił także na podobnym wydarzeniu w Londynie czy „Festiwalu Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia Bez Leków”.
Powrót „króla”
Po czasowej banicji Oskar Dorosz powrócił na TikToka, gdzie nadal promuje swoje pseudonaukowe teorie. Jak widać, samo blokowanie kont rozpowszechniających szkodliwe tezy nie wystarcza. Osoby parające się tego typu działalnością są mocno zmotywowane i potrafią szybko znaleźć kolejne sposoby na skontaktowanie się z potencjalnymi klientami. Jednakże i w takich sytuacjach nie jesteśmy bezbronni – 20 lutego 2024 r. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko Doroszowi oraz poinformował o pracach nad zwiększeniem bezpieczeństwa pacjentów w podobnych sytuacjach.