Informację uznajemy za prawdziwą, ponieważ firmy TZMO S.A i Polpharma S.A. rzeczywiście produkują i sprzedają w Rosji. Choć w samym wpisie Kamil Dziubka nie podaje nazw tych firm ani lokalizacji ich fabryk, w komentarzu doprecyzowuje, że chodzi właśnie o wyżej wspomniane spółki.
Co to za firmy?
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) to właściciel m.in. marek Bella i Happy, posiadający kilka fabryk i centrów logistycznych w Rosji (m.in w Niżnym Nowogrodzie nad Wołgą i Rostowie nad Donem). Pod koniec marca 2022 r. firma wydała komunikat prasowy, w którym podkreśliła solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Mimo tego nie zamierza jednak zamykać swoich placówek w Rosji. Podobne oświadczenie opublikowała też POLPHARMA S.A. – spółka zapewnia w nim o rezygnacji ze sprzedaży produktów “lajfstajlowych” na rynku rosyjskim i ograniczeniu swojej działalności w Rosji do sprzedaży produktów pediatrycznych i stosowanych w sprawach nagłych lub w terapii chorób przewlekłych.
Siatka powiązań
Yale School of Management opublikowało listę podmiotów, które prowadzą obecnie działalność w Rosji. Na stronie 56 wykazu znajduje się wspomniana POLPHARMA S.A. – zdaniem badaczy firma inwestuje w moskiewską fabrykę leków, Arikhin. Według Pulsu Biznesu, polskiego portalu ekonomicznego, który zajął się tą sprawą, polskie zakłady należą w rzeczywistości do spółki z Holandii (POLPHARMA GROUP BV), będącej jednocześnie właścicielem Arikhinu. Tezę tę zdają się potwierdzać dane ze strony internetowej spółki-matki.
Tajemnicze inwestycje
Obecnie na stronie POLPHARMY widnieje informacja, że firma całkowicie wstrzymała inwestowanie w Rosji. Puls Biznesu wskazał jednak, że na zarchiwizowanej wersji tejże strony przeczytać można było coś zgoła innego. W celu stwierdzenia wiarygodności tej wieści postanowiliśmy ponownie przeprowadzić śledztwo. Poniżej prezentujemy jego wyniki – udało się nam ustalić, że na znalezionej na Webarchive stronie POLPHARMY (obowiązującej do 14 lutego 2022 r.) jasno informowano o jej siostrzanych spółkach w Rosji i Kazachstanie.
W dotarciu do archiwalnych wersji stron internetowych bardzo pomocne jest Wayback Machine (www.web.archive.org/). Strone działa jak cyfrowe muzeum, dzięki któremu można uzyskać dostęp do treści, które zostały usunięte lub zmodyfikowane. Narzędzie Wayback Machine jest bardzo przydatne kiedy staramy się zobaczyć jak zmieniała się oferta naszej konkurencji, kto pracował w danej firmie lub kiedy najzwyczajniej chcemy pośmiać się z designu z czasów początku internetu.