Baner dołącz do nas!

Dołącz do zespołu Pravdy

Stowarzyszenie Pravda istnieje od 2020 roku i chociaż często określamy się mianem organizacji fact-checkingowej, to nasza działalność jest znacznie szersza. Co robimy i co do tej pory udało się nam wspólnie osiągnąć?

 • Weryfikujemy popularne treści w mediach społecznościowych i dbamy o to, żeby przekazywać fakty w jak najbardziej atrakcyjny sposób.
 • Należymy do prestiżowej Międzynarodowej Sieci Organizacji Fact-Checkingowych (IFCN), która co roku weryfikuje jakość naszej pracy, a przede wszystkim naszą bezstronność i niezależność.
 • Efekty naszej pracy docierają do tysięcy odbiorców – możesz znaleźć nas m.in. na TikToku czy Instagramie. Nasze artykuły i śledztwa są również publikowane na Onecie.
 • Dzięki współpracy z takimi podmiotami jak WHO, Watchdog Polska czy FakeNews.pl dotarliśmy do ponad 15 tysięcy uczniów z całej Polski. Edukujemy również inne grupy odbiorcze, przekazując praktyczne umiejętności weryfikacji informacji i krytycznego myślenia.

Jeśli jest Ci bliska misja naszego stowarzyszenia i chcesz się rozwijać? Wypełnij formularz i dołącz do naszego zespołu wolontariuszy.

Kogo szukamy do naszego zespołu?

Jesteś studentem dziennikarstwa, politologii lub stosunków międzynarodowych? A może po prostu lubisz pisać i chciałbyś:

 • weryfikować wypowiedzi polityków, “fałszywych ekspertów”, celebrytów (i nie tylko);
 • pisać artykuły wyjaśniające skomplikowane i ciekawe zagadnienia w takich tematach jak ekonomia, gospodarka, klimat, zdrowie czy nowe technologie i media cyfrowe – w prosty sposób;
 • przygotowywać artykuły śledcze ujawniające prawdę o osobach i organizacjach starających się manipulować rzeczywistością;
 • edukować w formie ciekawych artykułów i na przykładach z polskiej infosfery tłumaczyć mechanizmy dezinformacyjne.

Jeśli masz lekkie pióro i docieranie do źródeł pierwotnych nie jest Ci straszne, to w naszym zespole będziesz czuć się doskonale!

IFCN
Jesteśmy członkami International Fact-Checking Network (IFCN)

Chcesz pomóc nam w prowadzeniu mediów społecznościowych i masz za sobą pierwsze doświadczenie? Możesz rozwijać się razem z nami, jednocześnie wspierając misję Pravdy! 

Jakie wyzwania Cię czekają?

 • Przygotowywanie materiałów marketingowych i informacyjnych
 • Rekomendowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w obszarze marketingu i komunikacji
 • Kreowanie i wdrażanie działań wspierających wizerunek Pravdy w mediach społecznościowych
 • Przygotowywanie materiałów graficznych (np. prezentacji, postów czy infografik) 

W skrócie: szukamy osoby, która wspomoże nas w prowadzeniu mediów społecznościowych i będzie brakującym puzzlem w naszym zespole! 

Lubisz być na bieżąco z tym, co dzieje się w sferze polityki i krytycznie podchodzisz do informacji, które widzisz w social mediach? Być może czekamy właśnie na Ciebie!

Szukamy osoby, która:

 • krytycznie podchodzi nawet do informacji, które pozornie wydają się prawdziwe;
 • rozumie mechanizmy działania mediów społecznościowych i potrafi nazywać narracje ukryte w szumie informacyjnym;
 • pomoże nam w monitorowaniu szkodliwych treści udostępnianych w mediach społecznościowych;
 • będzie wyszukiwać i proponować ciekawe tematy, w których pojawiają się sprzeczne informacje.

Dzięki Tobie nasz zespół fact-checkerów będzie mógł jeszcze skuteczniej weryfikować informacje i walczyć z fałszem w internecie.

Jeśli lubisz pracę z dziećmi, studiujesz pedagogikę lub pasjonuje Cię przekazywanie skomplikowanych zjawisk w prosty sposób, to spróbuj swoich sił u nas! 

Jak możesz nam pomóc?

 • Tworząc i ulepszając nasze materiały edukacyjne
 • Proponując nowe metody edukowania różnych grup odbiorczych
 • Współpracując z innymi członkami stowarzyszenia w przygotowywaniu innowacyjnych treści edukacyjnych
 • Przeprowadzając warsztaty w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w różnych częściach Polski

Poszukujemy edukatorów do naszego znakomitego, pełnego pasji zespołu!

Masz doświadczenie w redakcji tekstów i chcesz podzielić się tą umiejętnością, żeby poprawiać jakość debaty publicznej? Mamy coś dla Ciebie! Szukamy osoby, która wesprze nas w redakcji tekstów, które publikujemy na stronie.

Czym będziesz się zajmować?

 • Redagowaniem tekstów (dłuższych i krótszych), pisanych przez członków Pravdy ze zróżnicowanym poziomem doświadczenia
 • Weryfikacją tekstów pod kątem merytorycznym, kładąc szczególny nacisk na źródła wykorzystywane w artykułach
 • Przygotowywaniem rekomendacji i wspieraniem rozwoju naszego zespołu w pisaniu coraz lepszych, zrozumiałych i ciekawych tekstów

Gwarantujemy, że w Pravdzie nie opuści Cię poczucie misji i zdobędziesz unikatowe doświadczenie pracy w młodym, pełnym pomysłów zespole.

Fałszywe informacją potrafią zrujnować życie, podzielić rodziny i codziennie przyczyniają się do polaryzacji społeczeństwa. Jesteśmy zespołem niezależnych fact-checkerów i edukatorów, którzy za cel postawili sobie identyfikację szkodliwych narracji oraz aktywne przeciwdziałanie dezinformacji. Chcemy tworzyć rzeczywistość, w której każdy ma dostęp do rzetelnych informacji i potrafi odróżnić prawdę od fałszu. Chcesz nam pomóc? 

W 2023 roku odebraliśmy Nagrodę Specjalną Press Club Polska przyznaną profesjonalnym weryfikatorom informacji za wspieranie dziennikarzy oraz ich odbiorców w obronie przed dezinformacją.

Jesteśmy zespołem młodych osób, których łączą wspólne wartości i motywacja do działania. Dołączając do Pravdy poznasz niesamowitą społeczność osób o różnych zainteresowaniach, rozwiniesz swoje umiejętności, weźmiesz udział w wielu spotkaniach i szkoleniach, ale to nie wszystko! Dzięki Tobie będziemy nieustannie poprawiać jakość debaty publicznej i demaskować fałsz w internecie.

Każdy z członków stowarzyszenia powinien przeznaczać min. 5 godzin tygodniowo na działanie w Pravdzie. Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi, dlatego jeśli będziesz miał/miała wymagający tydzień na studiach lub trudną sytuację rodzinną, to na pewno to zrozumiemy. Stawiamy przede wszystkim na szczerą i otwartą komunikację w zespole.

Nie wymagamy doświadczenia, przede wszystkim bardzo ważna jest dla nas chęć działania, systematyczność i sprawna komunikacja. Każda z nowych osób przejdzie serię szkoleń oraz dostanie od nas materiały, dzięki którym będzie mogła lepiej poznać metodykę naszego działania.

Masz pytanie dotyczące rekrutacji? Napisz do nas przez formularz kontaktowy.