Zespół

Nasz zespół to interdyscyplinarna i utalentowana grupa, w skład której wchodzą wolontariusze oraz członkowie Stowarzyszenia Pravda.

Członkowie zespołu

Jakub Śliż — Prezes Zarządu

Założyciel i Prezes Stowarzyszenia Pravda. Pasjonat rzetelnego dziennikarstwa, technologii, walki z dezinformacją oraz wykorzystywania ogromnych ilości danych do realizacji ważnych społecznie celów. Entuzjasta OSINTu i zapalony edukator, mający na swoim koncie kilkanaście prelekcji, warsztatów i wystąpień. W stowarzyszeniu odpowiada za organizację pracy oraz kwestie administracyjne i finansowe.

Aleksandra Wrona — Wiceprezeska Zarządu

Wiceprezeska Stowarzyszenia Pravda odpowiedzialna za nadzór nad kwestiami edukacyjnymi, dziennikarskimi oraz za zarządzanie mediami społecznościowymi w naszej organizacji. Swoje bogate doświadczenie zdobywała, pracując w NASK-u, gdzie zajmowała się komunikacją kryzysową i prewencyjną w ramach czołowego zespołu przeciwdziałającego dezinformacji w Polsce. Obecnie przekazuje swoją wiedzę, pisząc artykuły dla Snopes – jednej z największych amerykańskich organizacji zajmujących się fact-checkingiem.

Nikola Bieguniak — Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej

Absolwentka socjologii i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. W Stowarzyszeniu Pravda od 2022 roku, gdzie zdobywała doświadczenie jako dziennikarka i specjalistka ds. HR. Jej zainteresowania oscylują wokół istoty organizacji pozarządowych we współczesnym świecie, problemów społecznych, kryzysu demokracji i wpływu gospodarki cyfrowej na społeczeństwo. Miłośniczka kryminałów, ciężkich brzmień, koncertów i podróży.

Patryk Grażewicz — Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej

Od 2017 roku profesjonalnie zajmuje się OSINTem, śledztwami, monitoringiem internetu oraz szeroko pojętym researchem. Zaangażowany w wiele projektów m.in. OSINT for Ukraine, współpracował jako freelancer z wieloma mediami oraz twórcami internetowymi z całego świata. Uczestniczył jako badany w projektach badawczych dt. fact-checkingu m.in. realizowanych przez Human Cooperation Lab przy MIT. Zainteresowania zawodowe: radykalizm, nowe ruchy religijne, pseudonauka, społeczności internetowe. Prywatnie miłośnik podróży, zarówno tych fizycznych jak i intelektualnych.

Karolina Szymańczak

Członkini Stowarzyszenia Pravda od 2021 roku. W organizacji działa jako projektantka graficzna, lecz chętnie partycypuje też w projektach spoza swojej profesji. Absolwentka Grafiki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Pasjonatka sztuki, kultury i historii, a także nowych technologii i OSINTu.

Jadwiga Mik

Od 2021 r. zajmuje się redakcją i korektą tekstów autorstwa członków Stowarzyszenia Pravda. Ukończyła filologię polską, socjologię oraz etnologię i antropologię kulturową w ramach I stopnia Kolegium MISH UW. Obecnie jest studentką II stopnia polonistyki i pracuje jako redaktorka literacka w wydawnictwie Prószyński i S-ka. W przyszłym roku rozpocznie też studia z zakresu socjologii cyfrowej. Interesuje się literaturą popularną, socjologią ekonomiczną i antropologią pamięci.

Agata Sucharska

Politolożka i dziennikarka. W nocy czyta książki, a rano gazety. Interesuje się polską polityką (w szczególności partiami politycznymi) a także kryzysem klimatycznym, futurologią i mediami społecznościowymi. W Pravdzie pisze treści fact-checkingowe i można ją zobaczyć na naszym TikToku.

Kacper Karaś

W Stowarzyszeniu Pravda od 2021 roku, gdzie pomaga w realizacji różnych projektów. Prywatnie game developer oraz miłośnik planszówek.

Dominika Chronowska

W Stowarzyszeniu Pravda od 2023 roku, gdzie głównie zajmuje się kwestiami dziennikarskimi. Pasjonatka komunikacji medialnej oraz nurkowania w odmętach internetu. Prelegentka na konferencjach naukowych związanych z konfliktami zbrojnymi, nowymi technologiami i bezpieczeństwem. Prywatnie miłośniczka jeździectwa, hodowli koni oraz certyfikowany instruktor jazdy konnej. Wolne chwile spędza czytając nowinki związane z eksploracją kosmosu.

Maria Święcińska

W Stowarzyszeniu Pravda od 2021 roku, gdzie zajmuje się tłumaczeniami. Prywatnie pasjonatka nauki języków oraz podróży.

Emilia Roskosz

Emilia jest młodą artystką i graficzką, a także pasjonatką edukacji i promocji pracy społecznej. Angażuje się w różnorodne działania, inspirując innych i podnosząc świadomość społeczną. Poszukuje innowacyjnych sposobów wykorzystania sztuki jako narzędzia do edukacji i zmiany społecznej.

Wolontariusze

Damian Dąbrowski

Do Stowarzyszenia Pravda dołączył w 2023 r., gdzie zajmuje się redakcją tekstów fact-checkingowych. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Glasgow. Aktualnie związany z administracją publiczną, w przeszłości zajmował się pracą analityczną i dziennikarstwem. Interesuje się tematami polityki krajowej i międzynarodowej, energii oraz klimatu. Prywatnie miłośnik planszówek, gotowania oraz biegania.

Helena Kuźmicz

W Stowarzyszeniu Pravda od 2023 roku, gdzie pomaga w działaniach oraz projektach edukacyjnych. Zawodowo specjalistka ds. marketingu oraz organizacji wydarzeń. Studentka kierunku logistyka i administrowanie w mediach na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie pasjonatka uczestnictwa w projektach, która rozpoczęła się poprzez zaangażowanie się w różnorodne wolontariaty.

Elżbieta Wieleba

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W Pravdzie zajmuje się pisaniem artykułów fact-checkingowych. Zawodowo redaktorka w zespole redakcji napisów w Polsat News od 2024r. Prywatnie miłośniczka psów, rozwoju osobistego, siatkówki i nauki języka hiszpańskiego.

Inga Panarina

W Stowarzyszeniu Pravda od 2023 roku, gdzie zajmuje się mediascanem. Pasjonuje się w digital marketingu. Prywatnie pasjonatka nowych technologii i nauką wykorzystywania sztucznej inteligencji w życiu codziennym oraz zawodowym.

Katarzyna Grońska

Studentka dziennikarstwa, działaczka społeczna, wolontariuszka w wielu organizacjach.
Interesuję mnie temat mniejszości narodowych oraz wpływu mediów społecznościowych na
ludzi i ich zachowania. W wolnych chwilach wraz ze znajomymi chodzę po górach i
przeżywam różnorakie przygody. Kocham podróżować a w moim sercu ważne miejsce
zajmuje Kaukaz a w szczególności Gruzja i Armenia.

Magdalena Jankowicz

Początkująca specjalistka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Rozwija umiejętności studiując informatykę.

Patrycja Majchrowska

Absolwentka Wydziału Zarządzania i Nauk Technicznych Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych ze specjalnością E-marketing & Social Media. Zawodowo związana z branżą cyberbezpieczeństwa. Od zawsze wykorzystywana przez otoczenie do wyszukiwania informacji, co przełożyło się na zainteresowanie fact-checkingiem. Prywatnie aktywnie śledząca polską scenę influencer marketingu.

Dołącz do naszego zespołu!

Czy pasjonuje Cię fact-checking lub edukacja? Chcesz aktywnie rozwijać swoje umiejętności i zaangażować się w walkę z dezinformacją oraz edukację krytycznego myślenia? Zapraszamy do dołączenia do naszego zespołu wolontariuszy! Wspólnie możemy dokonywać realnych zmian i przyczyniać się do budowania świadomego społeczeństwa. Więcej informacji o rekrutacji do naszego zespołu znajduje się w zakładce — Rekrutacja.

Wartości

Każdy wolontariusz przed dołączeniem do naszej organizacji musi zobowiązać się do zachowania bezstronności poprzez wypełnienie odpowiedniej deklaracji. Jako organizacja, kierujemy się zasadami bezstronności i sprawiedliwości, co oznacza równomierne i obiektywne weryfikowanie faktów oraz powstrzymywanie się od zajmowania politycznych stanowisk w analizowanych przez nas sprawach.

W naszej działalności przewodnikami są następujące zasady:

  • Przygotowanie artykułów zgodnie z zasadami bezstronności politycznej i światopoglądowej, unikając sądów wartościujących i własnych opinii.
  • Wykorzystywanie wiarygodnych źródeł opartych na metodach badawczych uznanych w nauce.
  • Obiektywizm i neutralność jako główne kierunki w naszej pracy.
  • Rzetelne i dokładne opisywanie rzeczywistości.
  • Korekta naszych artykułów w przypadku wystąpienia błędów.
  • Unikanie wypowiedzi w imieniu organizacji w sposób, który może zostać uznany za stronniczy.
  • Nieprzyjmowanie w kontekście zawodowym jakichkolwiek korzyści materialnych lub przywilejów, które wykraczają poza powszechnie akceptowane zasady grzeczności.
  • Nieprowadzenie agitacji politycznej na rzecz jakiegokolwiek polityka, partii politycznej, czy komitetu wyborczego.