Agencja Bezpieczeństwa Narodowego – instytucja, która nie istnieje

12 czerwca 2023

Podszywanie się w Internecie pod znane osoby lub instytucje jest bardzo skuteczną formą siania dezinformacji. Chociaż profile tego typu mają często charakter satyryczny, ich publikacje mogą wyrządzić realne szkody, i to nawet na poziomie międzynarodowym. W niniejszym artykule analizujemy konto podszywające się pod agencję rządową, które cieszy się szczególną popularnością. Jak to możliwe, że nikt jeszcze nie zorientował się, że to fejk?  

Fałszywa agencja 

Niedawno natrafiliśmy na Twitterze na przedziwny profil. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (ABN) określa się mianem instytucji stojącej „na straży konstytucyjnego porządku prawnego”, broniącej Polski „przed wrogami zewnętrznymi i wewnętrznymi”. 

Jeden z tweetów właściciele konta zaczynają od „On the behalf of Polish Government” (pisownia oryginalna), sugerując tym samym, że wyrażają opinie w imieniu polskiego rządu. 

Warto wspomnieć, że nazwa organizacji podejrzanie przypomina te Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Dwadzieścia jeden tysięcy obserwujących i niebieski znaczek weryfikacyjny przy nazwie sprawiają jednak, że instytucja wydaje się wiarygodna. Ale co, jeśli powiemy Wam, że tak naprawdę nie istnieje?

Rządowa satyra 

Co zawiera profil Agencji Bezpieczeństwa Narodowego? Na samej górze profilu widnieje przypięty tweet, stanowiący odpowiedź na wpis Dmitrija Miedwiediewa, wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, w którym nazwał Mateusza Morawieckiego idiotą. Do tej pory uzyskał on prawie milion wyświetleń. Warto pamiętać, że część jego odbiorców na pewno nie zdawała sobie sprawy, że lajkuje publikację fałszywej organizacji rządowej.  

Komentarz do słów Miedwiediewa to tylko jeden z ponad pięćdziesięciu czterech tysięcy wpisów opublikowanych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Wiele z nich ma charakter satyryczny – ABN wyśmiało dotąd sporo działań opozycji, Unię Europejską, koncepcję piętnastominutowych miast czy zmiany klimatyczne

Przeglądając jej konto, natkniemy się też na wpisy propagujące teorie spiskowe i fałszywe informacje co do pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie. 

Znaczącą częścią aktywności omawianego profilu jest także podawanie dalej wpisów innych kont. Wśród udostępnionych tweetów znajdziemy m.in. zdjęcie przedstawiające polskich polityków trzymających flagę Rosji, które w rzeczywistości jest fotomontażem. 

Grafika z porównaniem zdjęcia udostępnionego przez @ABNPoland i oryginału

Ktoś się na to nabiera?

O Agencji Bezpieczeństwa Narodowego było głośno już w 2021 r. – jej temat poruszył polski polityk Stanisław Żaryn, który alarmował, że wpis nieistniejącej instytucji został zacytowany przez Wirtualną Polskę. 

Dwa lata później Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa napisał za to na Twitterze, że „dostrzegane są dziś przypadki powoływania się na wpis danego konta m.in. przez zagranicznych polityków”. Do wypowiedzi podłączył jeden z tweetów ABN. 

Niestety jednak ofiarami problematycznego konta bywają też polscy urzędnicy – na prawdziwość ABN dał się nabrać chociażby poseł Michał Szczerba, który po otrzymaniu od niej odpowiedzi na swój tweet zapytał prowadzących profil, czy ich opinia „to oficjalne stanowisko szefa @ABNPoland”. Nieistniejąca agencja zdążyła również zaangażować się w dyskusję z oficjalnymi kontami prawdziwych instytucji (m.in. Ministerstwa Obrony Narodowej). 

Jaki z tego morał?

Mimo że profil nieistniejącej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego ma charakter satyryczny, jego nazwa i sposób przekazywania informacji mogą wprowadzać odbiorców w błąd. Wraz ze wzrostem popularności wpisy ABN zaczynają docierać do osób spoza bańki, która zdaje sobie sprawę z tego, że opisane tu konto jest fejkiem. Dlatego też pamiętaj: zanim podasz dalej jakiś wpis w mediach społecznościowych, upewnij się, czy wiesz, kto tak naprawdę jest jego autorem.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.