Alkoholizacja narodu, czyli czy Polacy piją coraz więcej?

23 listopada 2022

Czy rosnące wydatki Polaków na alkohol oznaczają, że pijemy coraz więcej? Jak zapewnia na Twitterze Janusz Piechociński, właśnie tak się dzieje. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, czy były wicepremier ma rację. 

Szalejące kwoty

Inflacja jako zjawisko dotyka wszystkich dziedzin gospodarki. Jej wpływ szczególnie odczuwalny jest w cenach towarów, które, jak wynika z najnowszego raportu GUS, wzrosły aż o 19,5 punktu procentowego w porównaniu z zeszłym rokiem. Wśród drożejących produktów znajdują się także alkohole – płacimy za nie aż o 11,8 punktu procentowego więcej niż wcześniej. 

Byle do dna

To jednak jeszcze nie koniec – choć wzrost cen ma znaczenie, to wcale nie pijemy mniej niż wcześniej. Od 2014 r. w danych dotyczących spożycia wyrobów spirytusowych na jednego mieszkańca obserwowana jest tendencja wzrostowa. 

Podobnie jest z średnim rocznym spożyciem napojów alkoholowych w tej samej skali… Żeby lepiej zobrazować te statystyki, damy Wam przykład: przeciętny mieszkaniec naszego kraju w 2021 roku wypił trochę ponad 24 litrowe butelki czterdziestoprocentowej wódki, czyli aż pół butelki tego alkoholu na tydzień! Warto w tym miejscu dodać, że Polska utrzymuje się na niechlubnym 8. miejscu w rankingu krajów z najwyższym wskaźnikiem alkoholizmu i zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Co więcej, zgodnie z tym co napisał Janusz Piechociński, Polacy w 2021 roku wydali na alkohol prawie 45 mld zł – 4 mld więcej niż w roku poprzednim.

Co za dużo, to niezdrowo 

Powiedzmy to głośno: alkoholizm jest chorobą, i to w dodatku taką uznaną przez Światową Organizację Zdrowia. W ICD-10 (Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych) i DSM-V (Klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) znajduje się on wśród zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła, która nieleczona może doprowadzić do śmierci, dlatego nie bagatelizujmy pierwszych jej objawów!

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.