Wordpress okladki 20

Co czują, co piszą? Szczepionki.

23 kwietnia 2021

Jednym z elementów naszej działalności jest monitorowanie mediów w poszukiwaniu wiadomości wartych zweryfikowania. Często to nawet Wy ? czytelnicy proponowaliście tematy, na podstawie których powstawały nasze artykuły. Dwa tygodnie temu postawiliśmy sobie wyzwanie, żeby zobaczyć, co przeciętni użytkownicy Twittera piszą oraz czują na temat szczepionek. Witajcie w ? Co czują, co piszą?

Akcja identyfikacja

Cel naszego wyzwania był prosty ? zidentyfikować grupy tematyczne lub powtarzające się stwierdzenia (np. ?Krzysztofa Krawczyka zabiła szczepionka?) po to, żeby przygotować Was na rozmowę w trakcie obiadu, z Waszym wujkiem, który opowiada Wam rzeczy wątpliwej prawdziwości. Przeszliśmy przez ponad 7 tysięcy tweetów, z których wyłoniliśmy 1389 tweetów-stwierdzeń (tj. będących weryfikowalnymi oraz opisujących jakiś fakt).

Wgląd w naszą platformę, która posłużyła nam jako główne narzędzie do opisywania i kategoryzacji.
Wykres przedstawiający najpopularniejsze tematy lub stwierdzenia.

O tych tematach mówiła cała Polska (śmierć Krzysztofa Krawczyka), a nawet cała Europa (związek zakrzepicy ze szczepieniami). Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie usłyszał od kogoś, że ?ten się Astrą nie zaszczepi, bo przecież niebezpieczna?.

Kontrowersyjna AstraZenca?

Ostatnio dużo mówi się o szczepionce AstraZeneca, dlatego postaramy się zwięźle wyjaśnić, czy faktycznie szczepionka AstraZeneca powoduje zakrzepicę?

Zakrzepica u zaszczepionych wystąpiła w bardzo niewielkiej liczbie przypadków (1 osoba na 153 tys. zaszczepionych), najczęściej u kobiet w wieku poniżej 60 lat w okresie około 2 tygodni od zaszczepienia. Powikłania po COVID-19 są cięższe i o wiele częstsze niż powikłania po szczepionce.

O tym się pisze!

Wykres kołowy przedstawiający ilość wzmianek o konkretnych szczepionkach.

Najczęściej mówi się o szczepionce firmy AstraZeneca. Co ciekawe, tę szczepionkę kojarzyliśmy zazwyczaj z nazwą firmy ją produkującą, czyli AstraZenecą. Właściciele w związku z dużą ilością ?hejtu? wokół szczepionki robią rebranding i będą teraz korzystali z nazwy Vaxzevria.

Infografika przedstawiająca najpopularniejsze słowa występujące w zebranych przez nas Tweetach.

W debacie wokół szczepień powtarzają się ci sami politycy, lekarze czy te same organizacje oraz instytucje. Przedstawienie często powtarzanych słów daje ciekawy wgląd w dyskusje o szczepieniach.

Co Ty możesz zrobić?

Zachęcamy do zgłębiania informacji na stronach organizacji takich jak EMA (Europejska Agencja Leków). Znajdziecie tam wiarygodne informacje na temat badań nad szczepionkami i ich skutków ubocznych. Jeżeli natkniecie się na wpis osoby szerzącej nieprawdziwe informacje na temat szczepień, postarajcie się w kulturalny sposób wyjaśnić, dlaczego się myli i powołać się na rzetelne źródło, które potwierdza Wasze słowa. Nie napędzajmy spirali nienawiści, a edukujmy i prowadźmy merytoryczną dyskusję.

Szczepionka na COVID-19 jest obecna w naszym życiu od około 5 miesięcy, a dalej krąży wokół niej wiele niejasności i kontrowersji. Naszym zdaniem, rozwiązaniem takiego stanu rzeczy jest edukacja na temat szczepionek oraz skutków ubocznych. Uważamy też, że szczepienia nie powinny być polem potyczek ideologicznych. Jest to temat zbyt ważny dla ponownego powrotu do ?nowej normalności?. 

Na serio czy na żarty?

Wśród 7 tys. tweetów nie wszystkie były poważne. Czytając je nasz zespół badawczy miał chwilę oddechu, żeby się pośmiać. Dlatego na koniec tego trudnego tematu chcemy zostawić Was z naszymi dwoma ulubionymi wpisami, abyście Wy też mogli się uśmiechnąć.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.