Czy viralowe zdjęcie protestujących rolników to dzieło sztucznej inteligencji? 

21 marca 2024

Od kilkunastu tygodni trwa budzący kontrowersje strajk rolników, który zbiera wiele komentarzy od użytkowników mediów społecznościowych. Niedawno na platformie X pojawiło się intrygujące zdjęcie przedstawiające ulicę oblężoną przez protestujących. Po dokładniejszej analizie fotografii nasuwają się pytania o jego autentyczność. Sprawdźmy razem, czy fotografia nie jest fejkiem.

Rozemocjonowani internauci i podejrzane zdjęcie

Polska strona Internetu wrze w reakcji na blokady dróg, przejść granicznych i dużych miast w naszym kraju.Internauci na bieżąco udostępniają swoje przemyślenia dotyczące protestów. Wielu z nich nie ukrywa zdenerwowania zaistniałą sytuacją i twierdzi, że nie popiera całego przedsięwzięcia. Inni natomiast nawołują do czynnego udziału w strajkach. Wątki dotyczące protestów obserwują tysiące ludzi – zdjęcie, które omówimy, zdobyło aż 300k wyświetleń.

Zdjęcie protestujących wygenerowane przez sztuczną inteligencję i udostępnione na platformie X

Najważniejsze są szczegóły

Na pierwszy rzut oka widać, że udostępniona grafika nie przedstawia autentycznego kadru z trwającego obecnie protestu. Użytkownicy mediów społecznościowych szybko spostrzegli, że coś jest nie tak, i wskazali na elementy, które mogą stanowić dowód na to, że fotografia została stworzona przez AI. 

Co możemy zaobserwować na grafice? Zwrócono uwagę m.in. na krzywo skonstruowane lub wgniecione samochody ciężarowe czy dziwny wygląd flag. Co więcej, niektórzy ludzie są w niemożliwie wygięci albo sklejeni w grupę. Niektórym brakuje kończyn, a innym nawet głów. To właśnie przez takie szczegóły można stwierdzić, że zdjęcie jest sztucznym tworem, a nie prawdziwą fotografią.

Błędy wynikające z wad programu, w którym wygenerowano zdjęcie.

O czym to świadczy?

Omówiona przez nas fotografia to tylko jeden z wielu przykładów wpływu gwałtownego rozwoju technologicznego na dyskusje polityczne. Popularność generatorów obrazów przyczynia się do pojawienia się trudności w rozróżnianiu prawdziwych i fałszywych materiałów. Dlatego też zachęcamy do kierowania się zdrowym rozsądkiem i podejmowania prób weryfikacji sensacyjnych treści – nie poddawajmy się emocjom i sprawdzajmy, czy to, co widzimy, jest rzeczywiste.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.