Czy ukraińskie studentki będą dostawać 12 tysięcy złotych na miesiąc?

11 kwietnia 2024

Pod koniec marca pojawiły się pogłoski, jakoby studentki pochodzące z Ukrainy miały zacząć dostawać stypendium od Uniwersytetu Zielonogórskiego w wysokości aż 12 000 zł miesięcznie. Ta informacja wywołała lawinę negatywnych komentarzy pod adresem rektora uczelni. Sprawdźmy, czy ukraińskie studentki rzeczywiście mogą liczyć na takie wsparcie kosztem swoich polskich kolegów.

Nie miesięcznie, ale rocznie

Program New Technologies for Women – Ukraine” jest skierowany do 50 maturzystek i studentek pochodzących z Ukrainy, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej ze względu na konflikt za naszą wschodnią granicą. Kandydatki powinny być zainteresowane studiowaniem na jednym z  kierunków technicznych z listy stypendialnej. By otrzymać wsparcie, muszą pomyślnie przejść proces rekrutacji i studiować na wybranej uczelni przynajmniej przez cały kolejny rok akademicki. 

Ze strony internetowej programu można dowiedzieć się, że wszystkie zakwalifikowane kobiety otrzymają roczne (nie: miesięczne!) stypendium o łącznej wysokości 12 000 zł brutto. Pieniądze będą wypłacane w dwóch ratach w wysokości 6 000 zł brutto. Dlatego też informację o tym, że uczestniczki programu otrzymają 12 tys. zł miesięcznie uznajemy za fałszywą. Dodatkowo, uczestniczki programu będą mogły wziąć udział w warsztatach umiejętności technicznych i miękkich oraz spotkać się z doradcą zawodowym. 

Organizatorami programu stypendialnego są firma Intel oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy, znana z przygotowywania rankingów liceów i uniwersytetów. Na oficjalnych stronach internetowych tych organizacji nie ma żadnej wzmianki na temat rzekomych szkół wyższych współfinansujących program. Uniwersytet Zielonogórski jest jedynie jedną z uczelni, na której mogą studiować ukraińskie stypendystki.

Polscy studenci nie są poszkodowani

Aby ostudzić emocje, chcielibyśmy podkreślić, że polscy studenci oraz uczniowie również mogą wybrać dla siebie odpowiednie stypendium spośród całkiem obszernej listy. Dodatkowo, w szkołach podstawowych, średnich oraz wyższych istnieje możliwość ubiegania się o różnego rodzaju wsparcie. Każdy uczeń lub student może złożyć wniosek o uzyskanie stypendium, m.in. ze względu na niekorzystną sytuację materialną w rodzinie lub osiągnięcia sportowe, naukowe czy artystyczne. 

Podejście krytyczne

Jak pokazuje powyższy przykład, nawet kwestie pozornie niepolityczne takie jak programy stypendialne dla Ukrainek mogą zostać wykorzystane przez szerzących dezinformację do zmiany nastrojów wobec przebywających w Polsce uchodźców. W obliczu manipulacji kluczową rolę odgrywa krytyczne podejście do sensacyjnych wiadomości. Dlatego właśnie zachęcamy Was do weryfikowania emocjonujących wieści, a zwłaszcza tych, których treść może potencjalnie zostać użyta do fałszowania rzeczywistości.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.