Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Zostaliśmy członkami Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej

9 czerwca 2021 r. otrzymaliśmy informację o zakończeniu kilkumiesięcznego procesu weryfikacji oraz przyjęciu naszego stowarzyszenia do Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej (IFCN). Jesteśmy niezwykle szczęśliwi i zmotywowani do dalszej pracy!

Czym jest Międzynarodowa Sieć Fact-Checkingowa?

International Fact-Checking Network (IFCN) to międzynarodowa sieć organizacji, która łączy i wspiera inicjatywy fact-checkingowe na całym świecie. Kilka miesięcy temu została nominowana do pokojowej Nagrody Nobla za swoją działalność w celu przeciwdziałania dezinformacji. 9 czerwca 2021 r. dowiedzieliśmy się, że po 4 miesiącach weryfikacji zostaliśmy jej certyfikowanymi członkami.

Wymagania

Aby stać się członkiem IFCNu najpierw zostaliśmy poddani rzetelnej weryfikacji pod kątem wymaganych kryteriów (m. in. jakości i częstotliwości publikacji), a następnie końcowej ocenie, która obejmowała naszą przejrzystość finansową, metodykę, niezależność polityczną oraz transparentność.

Jakie zasady nas obowiązują?

Organizacje, która należą do Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej co roku muszą powtarzać proces weryfikacji, oddając do sprawdzenia swoje wpisy, dane finansowe oraz wiele innych. Aplikacja do IFCNu pomogła nam rozwinąć naszą stronę tak, aby każdy mógł z łatwością znaleźć informacje o naszej działalności, metodyce i polityce korekt.

Code of Principles

Jako członka Międzynarodowej Organizacji Fact-Checkingowej, obowiązuje nas zestaw zasad rzetelnego fact-checkingu zawarty w Code of Principles, o którym możecie dowiedzieć się więcej z tego krótkiego filmiku:

Organizacje w Polsce

W Polsce, oprócz naszego stowarzyszenia, do Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej należy taże stowarzyszenie Demagog oraz Fundacja Przeciwdziałamy Dezinformacji. Zachęcamy do czytania ich publikacji!

Organizacje za granicą

Za granicą do tej międzynarodowej organizacji należą giganci tacy jak The Washington Post czy Reuters. Możliwość wymiany doświadczeń oraz perspektywa pracy nad wspólnymi projektami jest dla nas olbrzymim wyróżnieniem.

Duma!

Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza praca została doceniona. Dołączenie do tak prestiżowego grona to szansa na rozwój, który przełoży się na lepszą jakość publikacji, nowe formaty oraz więcej działań, które pomogą nam przeciwdziałać dezinformacji.

Dziękujemy Wam, naszym czytelnikom, za wsparcie. Bez Was ta droga byłaby niezwykle samotna.

Picture of Aleksandra Wrona
Aleksandra Wrona
Wiceprezeska Stowarzyszenia Pravda odpowiedzialna za nadzór nad kwestiami edukacyjnymi, dziennikarskimi oraz za zarządzanie mediami społecznościowymi w naszej organizacji. Swoje bogate doświadczenie zdobywała, pracując w NASK-u, gdzie zajmowała się komunikacją kryzysową i prewencyjną w ramach czołowego zespołu przeciwdziałającego dezinformacji w Polsce. Obecnie przekazuje swoją wiedzę, pisząc artykuły dla Snopes – jednej z największych amerykańskich organizacji zajmujących się fact-checkingiem.