Czy Morawiecki i Czaputowicz zapoczątkowali rozmowy o Białorusi w UE?

To pan Premier Mateusz Morawiecki doprowadził do spotkania liderów europejskich, to Minister Czaputowicz [ówczesny minister spraw zagranicznych ? przyp. Pravda] był inicjatorem telekonferencji wszystkich ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, które było poświęcone Białorusi

Michał Dworczyk, Polskie Radio 24, 25 sierpnia 2020

Wypowiedź jest prawdziwa, ponieważ przedstawiciele polskiego rządu mieli wkład w zapoczątkowanie wspomnianych rozmów o sytuacji na Białorusi na szczeblu europejskim. 

Michał Dworczyk wspomniał o dwóch wideokonferencjach, które odbyły się kolejno 14. i 19. sierpnia w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi, które miały miejsce 9. sierpnia.

Jacek Czaputowicz ? 14. sierpnia

Wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych krajów europejskich z 14. sierpnia została zwołana przez szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Jeszcze przed tym, jak się ona odbyła, ówczesny minister Jacek Czaputowicz rozmawiał z przewodniczącym unijnej dyplomacji nt. sytuacji na Białorusi. Również polska dyplomacja w Brukseli pracowała nad zorganizowaniem tej rozmowy.

Pomoc pokojowo protestującym Białorusinom musi stać się priorytetem Unii Europejskiej

minister Jacek Czaputowicz, wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw europejskich, 14 sierpnia 2020

Unia Europejska uznała, że wyniki wyborów na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe i zapowiedziała nałożenie sankcji na osoby odpowiadające za przemoc, represje i sfałszowanie wyników wyborów.

Dziś UE zareagowała jednogłośnie i zdecydowanie w obronie swoich interesów i wartości, w swoim obrębie, jak i poza swoimi granicami. Będziemy zawsze opowiadać się za prawem międzynarodowym, demokracją, prawami człowieka i wolnościami.

Josep Borrell, wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw europejskich, 14 sierpnia 2020

Na spotkaniu ministrowie uzgodnili też, że do przeglądu relacji UE?Białoruś powrócą na najbliższym nieformalnym posiedzeniu pod koniec sierpnia.

Morawiecki ? 19. sierpnia

10. sierpnia Premier Mateusz Morawiecki wystosował list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. 

W rozmowie brali udział szefowie rządów państw UE. Przedmiotem dyskusji podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej była m.in. strategia działania Unii Europejskiej w obliczu masowych protestów oraz demonstracji Białorusinów i agresywnej reakcji władz państwowych, z jaką się spotkały. Premier Morawiecki przedstawił propozycję planu dla Białorusi ? działań, które należy podjąć w związku z nadzwyczajną sytuacją społeczno-polityczną.

Na wniosek Polski uzgodniliśmy zaangażowanie ponadnarodowych ciał – jak sprawdzone w takich sytuacjach OBWE ? po to, żeby wspierać proces demokratyzacji, poprzez chociażby nadzór nad przygotowaniami do kolejnych wyborów ? jeżeli sytuacja w taki sposób się rozwinie.

Premier Mateusz Morawiecki, konferencji po Radzie Europejskiej nt. sytuacji na Białorusi. 19 sierpnia 2020 r.
  • Jestem studentką kognitywistyki i filozofii w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują mnie procesy poznawcze człowieka oraz jego status w kulturze, dlatego też interesują mnie mechanizmy dezinformacji, która kształtuje mity współczesnego świata. Wolne chwile spędzam na turniejach debat sportowych oraz dyskusjach feministycznych.W Pravdzie odpowiadam za projekty edukacyjne oraz warstwę merytoryczną i wizerunkową w mediach społecznościowych.

Picture of Zofia Ponulak
Zofia Ponulak
Jestem studentką kognitywistyki i filozofii w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują mnie procesy poznawcze człowieka oraz jego status w kulturze, dlatego też interesują mnie mechanizmy dezinformacji, która kształtuje mity współczesnego świata. Wolne chwile spędzam na turniejach debat sportowych oraz dyskusjach feministycznych.W Pravdzie odpowiadam za projekty edukacyjne oraz warstwę merytoryczną i wizerunkową w mediach społecznościowych.