Okładka wykonana przez: Emilia Roskosz

Czy oszuści znowu sprzedają ubrania na Facebooku?

Pewne przedsiębiorstwo po 25 latach zdecydowało się zakończyć działalność. Dlatego też w jego sklepie internetowym rozpoczęła się wyprzedaż. Rabaty sięgają nawet 70%. Sprawdźmy, czy to świetna okazja, czy kolejny scam.

Rabaty na zakończenie biznesu

Fanpage sklepu Kowalski Moda Warszawa polubiło i zaobserwowało 3 400 osób. Aktywność firmy na Facebooku rozpoczęła się od wpisu z 29 września 2024 roku, w którym firma informowała o swojej nowej kolekcji. Już 17 października na stronie pojawiło się oświadczenie dotyczące zakończenia działalności. „Zamierzamy zamknąć… Po 25 latach z radością spędzonych w naszym sklepie, niestety musimy zakończyć naszą działalność… Chcemy podziękować wszystkim naszym wspaniałym klientom za te piękne lata. Dlatego oferujemy największe rabaty, jakie kiedykolwiek mieliśmy…” – tymi słowami firma zachęca do skorzystania z rabatów na stronie ich sklepu, którą podlinkowano we wpisie.

Zrzut ekranu posta opublikowanego 18 października 2024 roku, w którym sklep informuje o zakończeniu działalności.

Gdzie ten sklep? 

Według informacji na facebookowym fanpage’u firmy Kowalski Moda mieści się przy ulicy Jana Pawła II 82 w Warszawie. Pod tym adresem znajduje się centrum handlowe Westfield Arkadia. Kowalski Moda nie pojawia się na liście sklepów działających w tej galerii.

Na stronie internetowej firmy podany jest inny, holenderski adres: De Corridor 14 w Breukelen. Wyszukiwarka Google pokazuje jednak, że nie działa tam żadna firma o nazwie Kowalski Moda. W zakładce „Polityka zwrotów” widnieje kolejny adres, tym razem z Chin. To nie koniec: Google Maps podaje, że sklep mieści się przy ulicy Rumuńskiej 6 w Warszawie… 

Lokalna produkcja czy import?

W zakładce „O nas” czytamy, że Kowalski Moda to rodzinny biznes. Na Facebooku twierdzą, że funkcjonują od 25 lat, jednak wyszukiwarka firm tego nie potwierdza. Nie istnieje żadne przedsiębiorstwo o takiej nazwie, które zostało zarejestrowane 25 lat temu.

Ubrania w Kowalski Moda potrafią kosztować ponad 600 zł. Tymczasem ten sweter najprawdopodobniej pochodzi z AliExpress, gdzie można kupić go za ok. 80 zł. Dowodem na to, że osoby stojące za Kowalski Moda przynajmniej raz odwiedziły tę stronę, jest fakt, że wykorzystali te same grafiki co sprzedawca na Ali. 

Produkty ze sklepu Kowalski Moda pochodzą z AliExpress.

Znany schemat

O innym scamie „na rodzinną firmę w kryzysie” pisaliśmy w czerwcu. W obu przypadkach oszuści wykorzystali ten sam schemat – poinformowali na mediach społecznościowych o likwidacji działającego od lat biznesu i wyprzedaży towaru po wyjątkowo niskich cenach w ich sklepie internetowym. Ubrania Kowalski Moda, podobnie jak Rzemiosła, pochodzą z chińskich platform fast fashion. Obie firmy istnieją tylko w internecie, a ich wpisy najprawdopodobniej miały służyć wyłudzeniu pieniędzy od niczego nieświadomych internautów.

  • Pasjonatka komunikacji medialnej oraz nurkowania w odmętach internetu. Prelegentka na konferencjach naukowych związanych z konfliktami zbrojnymi, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.

Picture of Dominika Chronowska
Dominika Chronowska
Pasjonatka komunikacji medialnej oraz nurkowania w odmętach internetu. Prelegentka na konferencjach naukowych związanych z konfliktami zbrojnymi, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.