Niedawno serwis Business Insider opublikował wyniki badań na temat postrzegania przez Polaków zmian w budżecie państwowym. Każda osoba biorąca w nich udział miała możliwość wskazania trzech obszarów, na które jej zdaniem rząd powinien ograniczyć wydatki. Do najczęściej wybieranych należało finansowanie kościołów (56,8%), mediów publicznych (49,5%) oraz polityki społecznej dla rodzin, w tym programu 500+ (33,5%).
Co na to inne statystyki?
Zgodnie z badaniem CBOS z czerwca 2022 r. do kościoła przynajmniej raz w tygodniu udaje się 32% Polaków. W 2010 i 2018 r. wynik ten wynosił odpowiednio 46 i 47%. Ponadto, te same badania pokazały, że o ile 47% respondentów uznaje Kościół za miejsce, w którym czuje się dobrze, o tyle 46% jest do niego raczej negatywnie nastawiona.
Komentarz czy manipulacja?
Wyniki badań dla Business Insidera skomentował redaktor alternatywnej telewizji internetowej Idź Pod Prąd Paweł Chojecki, będący jednocześnie pastorem Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie. W zapowiedzi filmu stacja pastora poinformowała, że „Polacy nie chcą płacić z budżetu na Kościół!” oraz, że “na 1. miejscu oszczędności znalazła się likwidacja dotacji na #Kościółkatolicki.” Sformułowania te wprowadzają w błąd, ponieważ badanie nie dotyczyło zupełnej likwidacji wydatków na kościół, a jedynie ich ograniczenia.
Chojecki swoim wpisem chciał prawdopodobnie wywołać skrajne emocje u swoich odbiorców – ludzi o podobnych poglądach, negatywnie nastawionych do kościoła katolickiego. Pozornie nieznacząca zmiana jednego słowa całkowicie zmieniła wydźwięk informacji, która dla osób uważających Chojeckiego za autorytet tym bardziej mogła wydawać się wiarygodna.
Kontrowersje wokół Pawła Chojeckiego
W ostatnich latach Kościół Nowego Przymierza był powiązany z kilkoma skandalami, dotyczącymi przede wszystkim wypowiedzi pastora Chojeckiego. Senator Polski 2050 i były współzałożyciel organizacji, Jacek Bury, obecnie określa ją mianem sekty. Po ponad dwóch latach współpracy od działalności pastora i telewizji Idź Pod Prąd odciął się również Marian Kowalski, były rzecznik prasowy ONR-u, kandydat na prezydenta Lublina – politycznie związany z PiS-em oraz partią KORWiN.
Obraza prezydenta
W czerwcu 2021 roku Sąd Okręgowy w Lublinie skazał Pawła Chojeckiego za obrazę uczuć religijnych i znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy, określając go m.in. „strażnikiem interesów Moskwy i Berlina”, „baranem”, „zdrajcą” i „tchórzem skończonym”. O Kościele mówił natomiast, że „to wielka prostytutka”, a katolicy odmawiają różaniec „jak małpa”.
Chojecki został skazany na karę 8 miesięcy ograniczenia wolności, które zamieniono na prace społeczne oraz opłatę kosztów procesu, czyli ok. 20 tys. zł. Od wyroku odwołała się zarówno prokuratura, jak i pozwany. Rozstrzygnięcie sprawy miało zapaść 22 listopada, jednak nowe dowody w sprawie wywołały decyzję o odroczeniu do 31 stycznia, a następnie 13 kwietnia 2023 roku. Pastor skomentował decyzję sądu na swojej stronie internetowej tymi słowami:
„To, że dalej kontynuuję swoją służbę, to oczywiste, gdyż uważam, że w ten sposób służę mojemu Panu Jezusowi Chrystusowi. Czynię to już 40 lat i nie przestanę! Przeciąganie procesu odbieram jako dalsze nękanie mnie z powodu moich przekonań religijnych!” Oby ten proces wielu ludzi natchnął nadzieją, że nie każdego złamią, że można walczyć, że państwo nie jest omnipotentne, że jest jeszcze nadzieja dla Polski!”
Dlaczego to ważne?
Temat kościoła katolickiego i dotacji, które otrzymuje od państwa wywołuje wiele kontrowersji. Pamiętaj, że wrażliwość tematu często ułatwia rozpowszechnianie fałszywych informacji – jeśli dany news wywołuje w Tobie skrajne emocje, to zatrzymaj się na chwilę i sprawdź informację w kilku źródłach.