Informację uznajemy za prawdziwą – Singapurskie Ministerstwo Zdrowia 8 listopada 2021 r. rzeczywiście podało informację, że począwszy od 8 grudnia od przebywających w szpitalach niezaszczepionych pacjentów z COVID-19 będą pobierane opłaty.
Pandemiczna polityka
Singapur od początku pandemii szybko reagował na dynamiczną sytuację, wprowadzając kolejne obostrzenia takie jak powszechne badanie temperatury czy zakaz wjazdu dla obcokrajowców. Funkcjonowanie państwa usprawniał przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia plan działania na wypadek epidemii powstały po doświadczeniu epidemii SARS w 2003 r. oraz grypy H1N1 w 2009 r. Dzięki niemu wprowadzono chociażby przeznaczony dla obywateli system informacji na temat stanu epidemii (w skrócie DORSCON).
Wzrost liczby zakażeń
Sytuacja w Singapurze do lata bieżącego roku wyglądała na opanowaną, jednak we wrześniu liczba zakażeń COVID-19 zaczęła wzrastać. Choć od połowy sierpnia 2020 do lipca 2021 nie było dnia, kiedy zostałaby przekroczona liczba 100 nowych przypadków, to jednak pod koniec września było już ich ponad 1000. W kolejnym miesiącu średnia zakażeń sięgnęła trzech tysięcy. Rekordowy wynik padł 27 października – tego dnia wykryto 5324 nowe przypadki zachorowań na koronawirusa.
Według singapurskich danych rządowych zdecydowana większość osób wymagających intensywnej opieki szpitalnej to osoby niezaszczepione. To one ?nieproporcjonalnie przyczyniają się do obciążenia naszych zasobów opieki zdrowotnej? – twierdzi Ministerstwo Zdrowia.
Zmiana działania
Nowa polityka dotycząca osób niezaszczepionych na koronawirusa będzie dotyczyła pacjentów przyjętych do szpitali w dniu 8 grudnia 2021 r. i później. Należy jednak zaznaczyć, że opłaty za leczenie wprowadzone w listopadzie obejmować będą jedynie tych, którzy kwalifikują się do szczepienia. Z grupy zostają więc automatycznie wyłączone między innymi dzieci poniżej 12 roku życia – ich leczenie będzie dalej w pełni finansowane przez rząd.
Sukces nowej strategii?
Już pod koniec sierpnia ponad 80% populacji Singapuru było zaszczepione przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19, a na początku października tyle samo procent populacji było zaszczepione pełną dawką. Według danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 23 listopada 2021 r. 94% osób kwalifikujących się do szczepienia zrealizowało pełny schemat szczepienia przeciw COVID-19 (tzn. otrzymało dwie dawki). Wśród całej populacji 85% zostało zaszczepione pełną dawką, 86% otrzymało przynajmniej jedną dawkę, natomiast 24% otrzymało już dawkę przypominającą (dodatkową dawkę szczepionki podawaną osobom w pełni zaszczepionym).
Jednakże Ministerstwo Zdrowia dalej ostrzega, że ?całkowita liczba przypadków COVID-19 w szpitalach i na oddziale intensywnej terapii (OIOM) pozostaje wysoka?. Rzeczywiście ? statystyki rządowe wskazują, że nie spadła ona znacząco w przeciągu ostatniego miesiąca.
Warto jednak dodać, że w przypadku liczby zgonów widać wyraźną tendencję spadkową. Ponadto od 22 do 25 listopada żadnego dnia nie zmarło więcej niż 10 osób.