Jarosław Fiebig 22 października opublikował post, w którym przedstawił zdjęcia manekinów sugerując, że zamiast pacjentów na covid leczone są właśnie manekiny. Kto teraz będzie stał na wystawach sklepowych skoro już manekiny chorują? Taką interpretację wydarzeń sugerują komentarze pod filmem.
Informację uznajemy za fałszywą, ponieważ wykorzystane przez autora posta zdjęcia nie obrazują sytuacji w szpitalach i wprowadzają odbiorcę w błąd, przyczyniając się równocześnie do pogłębiania dezinformacji na temat pandemii.
Skąd pochodzą zdjęcia z manekinami?
Zdjęcia, które wykorzystał autor posta odnoszą się do wynalezionego przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytety Medycznego namiotu barierowego. Manekina ze zdjęć możemy zobaczyć m.in. w filmie z 15 kwietnia: Wynalazek naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego obniży ryzyko zakażenia COVID-19 opublikowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Czym jest namiot barierowy?
Namiot barierowy to forma ochrony opracowana dla Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Konstrukcja została stworzona z folii przezroczystej o grubości 0,3 mm. Jej zadaniem jest bezpieczna izolacja pacjenta z wirusem SARS-CoV-2 od lekarzy i personelu medycznego. Urządzenie pokrywa ciało pacjenta od pasa w górę. W celu uzyskania łatwego, bezpiecznego dostępu do pacjenta zastosowano dwa, specjalne otwory ze stoperami. Produkt jest jednorazowy. Szybki i prosty montaż wymaga skutecznego przymocowania do łóżka oraz wzmocnienia za pomocą taśmy klejące
Dodali też, że:
Dzięki opisywanemu rozwiązaniu pacjent jest bezpieczny i czuje się komfortowo, a personel medyczny nie jest objęty ryzykiem zakażenia. To prosta, skuteczna forma ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa w szpitalach, niewymagająca dużego nakładu finansowego. Namiot barierowy otrzymał pozytywną opinię Krajowego Konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej.