Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Dlaczego szczepionka powstała tak szybko?

Moderna – nigdy, od czasu (powstania ? przyp. Pravda) firmy, nie udało im się wprowadzić na rynek żadnej szczepionki mimo, że próbowali z 9 różnymi, z których żadna nie przeszła przez badania kliniczne III fazy.

Informację uznajemy za fałszywą, ponieważ na ten moment żadna ze szczepionek (oprócz szczepionki przeciwko COVID-19) Moderny nie doszła do III fazy badań klinicznych, a co za tym idzie, nie mogła jeszcze przez nie przejść. Większość szczepionek Moderny znajduje się obecnie w fazie badań przedklinicznych, a reszta w I lub II fazie.

Jeden cel

Informacja pochodzi z grafiki, która miała zachęcić użytkowników do zastanowienia się nad tym, czy warto się szczepić. Do podjęcia takiej decyzji powinniśmy kierować się zaleceniami WHO, EMA oraz MZ. Stanowisko środowiska naukowego w tym temacie jest jednogłośne ? zaszczepienie jak największej liczby osób jest najlepszym sposobem na zahamowanie pandemii koronawirusa.

Produkcja szczepionki jest droga.

Prawdą jest, że od powstania Moderna oprócz szczepionki przeciwko COVID-19 nie wprowadziła na rynek żadnej innej. Moderna została założona we wrześniu 2010 r., czyli prawie 11 lat temu, a średnio rozwój szczepionki trwa od 10 do 15 lat, co jest spowodowane m. in. skomplikowanym procesem rozwoju szczepionki.

Niedługo III faza?

Moderna rozwija szczepionki w oparciu o technologię mRNA ? stąd też nazwa m(ode)rna. Moderna jest w trakcie rozwoju 12 szczepionek, a żadna z nich (oprócz tej przeciwko COVID-19) nie dotarła jeszcze do badań klinicznych III fazy. Odnoszenie się do tych szczepionek w czasie przeszłym i mówienie, że żadna z ich szczepionek ?nie przeszła III fazy badań? jest kłamstwem. To tak, jakby mówić o przedszkolaku, że nie zdał matury. 

Za szybka szczepionka?

Biorąc pod uwagę, że opracowanie najszybszej szczepionki ? szczepionki przeciw śwince ? zajęło 4 lata, naturalne jest, że obawiamy się bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki. Dlaczego szczepionka na COVID-19 została zrobiona tak szybko? Dzięki nowoczesnym metodom i centrom badawczym oraz rozwoju technologii, proces produkcji szczepień został przyspieszony. Rewolucją również było także zastosowanie technologii mRNA, którą rozwijano od wielu lat.

Globalna współpraca

Liczne firmy farmaceutyczne chciały jako pierwsze wyprodukować szczepionkę przeciw COVID-19. Masowa mobilizacja znacznie zwiększyła prawdopodobieństwo szybkiego opracowania skutecznej szczepionki. Współpraca badaczy oraz olbrzymia liczba ochotników do badań klinicznych wpłynęły na to, że tak szybko (w porównaniu do poprzednich szczepionek) udało się wyprodukować szczepionkę przeciwko COVID-19. 

Pieniądze

Rozwój szczepionki jest bardzo drogi. W badaniu The Lancet Global Health Trusted Source oszacowano, że koszt badań przedklinicznych dla typowej szczepionki wynosi pomiędzy 31 a 68 milionów dolarów. Wiele podmiotów wsparło rozwój szczepionki – m. in. Komisja Europejska finansowo wsparła koncerny, które pracowały nad szczepionką przeciwko COVID-19, łącznie sumą 8 miliardów dolarów.

  • Jestem pasjonatem rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, innowacji oraz sztucznej inteligencji. Moje hobby to piłka nożna, programowanie oraz przyszłość, na którą chcę mieć wpływ między innymi poprzez działanie w Pravdzie, której jestem pomysłodawcą. W naszym zespole zajmuję się głównie sprawami organizacyjnymi, kontaktami zewnętrznymi, technologią oraz wytyczaniem kierunku rozwoju stowarzyszenia. Studiuję psychologię i informatykę na SWPS.

Picture of Jakub Śliż
Jakub Śliż
Jestem pasjonatem rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, innowacji oraz sztucznej inteligencji. Moje hobby to piłka nożna, programowanie oraz przyszłość, na którą chcę mieć wpływ między innymi poprzez działanie w Pravdzie, której jestem pomysłodawcą. W naszym zespole zajmuję się głównie sprawami organizacyjnymi, kontaktami zewnętrznymi, technologią oraz wytyczaniem kierunku rozwoju stowarzyszenia. Studiuję psychologię i informatykę na SWPS.