6
6

Fałszywe oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego.

30 października 2020

W internecie krąży filmik z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Nagranie jest nieprawdziwe, a oryginalny materiał ?Oświadczenie Prezesa PiS, Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego” można znaleźć na kanale Prawo i Sprawiedliwość na YouTubie.

To spreparowane nagranie pokazuje jak trudno może być odróżnić prawdę od fałszu w przypadku filmików wideo. Wyobraźmy sobie co mogłoby się stać gdyby takie wideo zostało umieszczone kilka godzin po oryginalnym przemówieniu… Takie niebezpieczeństwo może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji.

Po naszej interwencji film został usunięty z serwisu YouTube.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.