...
5 1
5 1

Ilu Polaków zaszczepi się do marca? Fałszywy cytat Dworczyka

Informacje uznajemy za fałszywą, ponieważ opiera się ona o napis wygenerowany na dolnym pasku informacyjnym TVN-u, który okazał się błędny.

Pomyłka na dolnym pasku informacyjnym

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła fałszywa informacja o nieścisłościach w wypowiedziach Michała Dworczyka dotyczących liczby przewidywanych szczepień wykonanych do końca marca. 

Całe zamieszanie spowodowane było pomyłką redakcji TVN i złym napisem wygenerowanym na dolnym pasku informacyjnym. Kilka godzin po zajściu, na oficjalnym profilu redakcji na Twitterze pojawiło się sprostowanie. 

W programie ?Jeden na jeden? Michał Dworczyk kilkakrotnie powtórzył, że przewidywana liczba zaszczepionych osób przed końcem marca to 3,1 mln..

Dwa plany szczepień

Pierwszy plan szczepień zakładał zaszczepienie pierwszą dawką 3 milionów osób w pierwszym kwartale, jednak po aktualizacji związaną z ograniczoną dostawą szczepionek firmy Pfizer liczba szczepionek dostarczonych w I kwartale zmalała. Nie spowodowało to zmian w planowanej liczbie zaszczepionych osób przed marcem, która po aktualizacji wyniosła 3.1 miliona osób. Nieco zwiększona liczba prawdopodobnie wynika z reewaluacji możliwości dystrybucyjnych i efektywności punktów szczepień.

Liczbę wykonanych szczepień można na bieżąco śledzić na stronie:Raport szczepień przeciwko COVID-19 – Szczepienie przeciwko COVID-19 – Portal Gov.pl (www.gov.pl)