Ilu Polaków zaszczepi się do marca? Fałszywy cytat Dworczyka

Informacje uznajemy za fałszywą, ponieważ opiera się ona o napis wygenerowany na dolnym pasku informacyjnym TVN-u, który okazał się błędny.

Pomyłka na dolnym pasku informacyjnym

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła fałszywa informacja o nieścisłościach w wypowiedziach Michała Dworczyka dotyczących liczby przewidywanych szczepień wykonanych do końca marca. 

Całe zamieszanie spowodowane było pomyłką redakcji TVN i złym napisem wygenerowanym na dolnym pasku informacyjnym. Kilka godzin po zajściu, na oficjalnym profilu redakcji na Twitterze pojawiło się sprostowanie. 

W programie ?Jeden na jeden? Michał Dworczyk kilkakrotnie powtórzył, że przewidywana liczba zaszczepionych osób przed końcem marca to 3,1 mln..

Dwa plany szczepień

Pierwszy plan szczepień zakładał zaszczepienie pierwszą dawką 3 milionów osób w pierwszym kwartale, jednak po aktualizacji związaną z ograniczoną dostawą szczepionek firmy Pfizer liczba szczepionek dostarczonych w I kwartale zmalała. Nie spowodowało to zmian w planowanej liczbie zaszczepionych osób przed marcem, która po aktualizacji wyniosła 3.1 miliona osób. Nieco zwiększona liczba prawdopodobnie wynika z reewaluacji możliwości dystrybucyjnych i efektywności punktów szczepień.

Liczbę wykonanych szczepień można na bieżąco śledzić na stronie:Raport szczepień przeciwko COVID-19 – Szczepienie przeciwko COVID-19 – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Picture of Wiktoria Krasuska
Wiktoria Krasuska
Jestem pełną zapału i energii uczennicą klasy maturalnej. W wolnym czasie lubię grać w siatkówkę oraz uczyć się języków obcych. Moje zainteresowania należą do obszaru nauk społecznych i właśnie w tym kierunku planuję kontynuować swoją edukację. Prawo, politologia i stosunki międzynarodowe są dla mnie wyjątkowo interesujące, więc często szukam informacji na własną rękę. Dlatego tak ważne dla mnie jest, by internet pozostał miejscem pełnym rzetelnych informacji, wolnym od fake newsów. Do zespołu Pravdy dołączyłam niedawno, a swoje działania koncentruję wokół problemu infodemii.