Wielu rodziców stara się wychowywać swoje pociechy w duchu tolerancji i zrozumienia. Edukowanie na temat różnorodności w szkołach pozostaje jednak kwestią kontrowersyjną. Ostatnio do Internetu trafiło zdjęcie rzekomego podręcznika dla klas 1-3, w którym mówi się o queerowości. Sprawdźmy, czy fotografia jest prawdziwa.
Co to za dzieło?
Internauci szybko zweryfikowali treść tweeta i z łatwością wskazali prawdziwe pochodzenie fotografii. W lipcu 2024 roku Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Lęborku zorganizowała wydarzenie „Biblioteka Równości”, które polega na ukazywaniu różnorodności i promowaniu tolerancji, szacunku i miłości do rodzin składających się zarówno z mamy i taty, jak i osób dowolnej płci. Bibliotekę wzbogacono o różnego rodzaju materiały edukacyjne, które są dostępne dla każdego odwiedzającego. Oprócz plakatów znajdziemy tam specjalną publikację pt. Różnorodność i szacunek. Razem tworzymy przyszłość.
Zawsze patrz na szczegóły
W tym przypadku można łatwo zauważyć, że zdjęcie z tweeta jest częścią broszury z wydarzenia „Biblioteka Równości”. Wystarczy przyjrzeć się szczegółom. Od razu w oczy rzucają się elementy, które prześwitują przez stronę. Możemy rozpoznać takie fragmenty jak logo biblioteki, grafikę przedstawiająca tęczę oraz dłonie ułożone w kształt serca.
Nie, nie będzie tego w szkołach
Nie ma podstaw, aby sądzić, że książka ma trafić do szkół, a tym bardziej że sama jest podręcznikiem. Informacja o tym, że zdjęcie przedstawia „Podręcznik klas 1-3” jest fałszywa. Czego może nas nauczyć przypadek tej bibliotecznej broszury? Gdy w mediach społecznościowych natraficie na treści wywołujące silne emocje, zalecamy zachowanie spokoju oraz zwrócenie szczególnej uwagi na na detale. Dokładna analiza materiału, takiego jak zdjęcie czy nagranie, często pozwala dostrzec elementy podważające autentyczność przekazu. Ważne jest, aby do emocjonalnych publikacji podchodzić krytycznie, ponieważ często nawet autentyczne materiały wizualne mogą być wyjęte z kontekstu, aby manipulować odbiorcami.
Informację o rzekomym podręczniku dla klas 1-3 zweryfikował również portal fact-checkingowy FakeNews.pl.