Światowe Forum Ekonomiczne to międzynarodowa organizacja zrzeszająca niewielką grupę wpływowych jednostek z całego świata. Coroczne spotkania ŚFE w szwajcarskim Davos wzbudzają wiele kontrowersji. Wydarzenie to skłania użytkowników Internetu do snucia rozmaitych teorii spiskowych – ich twórcy analizują każdą lukę i niejasność związaną z działaniami organizacji tak, by móc natychmiast wypełnić je swoimi założeniami. Czym jednak jest naprawdę ŚFE i jaki ma wpływ na rzeczywistość? Wyjaśniamy!
Czym jest Światowe Forum Ekonomiczne?
Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, w skrócie WEF) to szwajcarska organizacja non-profit, która obrała sobie za cel próbę naprawienia wszystkich globalnych kryzysów. Została utworzona w 1971 r. przez niemieckiego inżyniera i ekonomistę Klausa Schwaba. Kojarzona jest głównie z corocznych spotkań w Davos, podczas których wpływowi członkowie organizacji rozważają, jakie zmiany mogą wprowadzić, aby poprawić sytuację na świecie.
Za zamkniętymi drzwiami
Konferencja w Davos trwa cztery dni, podczas których odbywają się różnego rodzaju wydarzenia. Niemal wszystkie są transmitowane – niemal, bo tajne pozostają rozmowy toczące się na licznych imprezach zamkniętych wokół forum. Fakt, że przeciętny użytkownik Internetu nie jest w stanie dowiedzieć się, czego dotyczą spotkania ludzi na najwyższym szczeblu, staje się źródłem kontrowersji i przeróżnych teorii spiskowych. Wątpliwości komentujących budzą również wysokie opłaty za członkostwo w ŚFE, dochody uczestników czy udział przedstawicieli międzynarodowych korporacji i prominentnych polityków w corocznych spotkaniach.
Warto zaznaczyć, że Światowe Forum Ekonomiczne jest jedynie miejscem wymiany idei i pomysłów – nie prowadzi ono, przynajmniej w sposób bezpośredni, do zmian ustrojowych czy systemowych w poszczególnych państwach. Niektórzy jednak wciąż pozostają sceptyczni wobec działań organizacji – sugerują na przykład, że cały projekt ma być w rzeczywistości pretekstem do odebrania praw obywatelom.
Koncepcja „Wielkiego Resetu”
W krytycznym momencie pandemii Klaus Schwab wydał książkę pt. „Wielki Reset”. Opisuje w niej wizję funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki i polityki, która ma pozwolić na wyjście z kryzysu pandemicznego. Koncepcja „Wielkiego Resetu” opiera się na trzech fundamentach. Pierwsze są , zmiany podatkowe, które według twórców projektu są jedynym sposobem na uregulowanie długu publicznego. Drugie – inwestycje sprzyjające wspólnym celom, a w szczególności powstaniu bardziej zrównoważonego systemu ekonomicznego i politycznego. Trzecim filarem mają być innowacje przemysłowe, potrzebne do rozwiązania problemów zdrowotnych i społecznych.
Temat „Wielkiego Resetu” zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych i stał się tematem licznych teorii spiskowych. Ich zwolennicy argumentowali, że jest to sekretny plan światowych elit, którego celem jest całkowite zniewolenie i kontrola obywateli. Twierdzili, że pomysłodawcy „Wielkiego Resetu” dążą do depopulacji, światowego głodu i „klimatycznego przekrętu”. Ostatnia z wymienionych idei opiera się na stwierdzeniu, że elity fałszywie przypisują człowiekowi wywołanie zmian klimatycznych, aby dokonać „redystrybucji światowego bogactwa”.
Do manipulacji wykorzystywany był m.in. fragment jednego ze spotów organizacji pod hasłem: „Nie będziesz posiadał niczego i będziesz szczęśliwy”. Sugerowano, że nagranie miało na celu promocję zniesienia własności prywatnej.
Spisek, wszędzie spisek…
Wokół organizacji krąży jeszcze wiele teorii spiskowych i fake newsów. Jedną z nich była informacja, jakoby Światowe Forum Ekonomiczne nawoływało do zabicia milionów kotów i psów, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi. Jeden z przedstawicieli organizacji zdementował te doniesienia – nigdy nie złożono oświadczenia, które propagowałoby ubój zwierząt domowych. Jak się okazało, portal, który sfabrykował wpis, miał na koncie już kilka podobnych manipulacji.
Czym jest adrenochrom i co mają z nim wspólnego elity?
Innym fake newsem dotyczącym organizacji było powiązanie jej z teorią spiskową dotyczącą adrenochromu. Adrenochrom jest związkiem organicznym, który powstaje w organizmie w wyniku utleniania się adrenaliny. Według zwolenników tej teorii może ona zostać uznana za narkotyk, ponieważ powoduje działanie podobne do innych substancji psychoaktywnych. Wokół adrenochromu powstały liczne teorie spiskowe, które wiążą ją z satanistycznymi rytuałami, które miały odbywać się w trakcie spotkań w Davos. W rzeczywistości odmładzające działanie adrenochromu nie zostało nigdy potwierdzone naukowo.
Krew młodych dzieci lekiem na starość?
Kilka lat temu w mediach społecznościowych pojawił się kolejny sfabrykowany tweet na temat ŚFE, w którym mogliśmy przeczytać, że organizacja Klausa Schwaba promuje zbieranie krwi dzieci ze względu na jej wartości odmładzające i narkotyczne. Plotka została szybko zdementowana, jednak sama informacja zdążyła w międzyczasie uzyskać tysiące wyświetleń.
Za łatwo!
Światowe Forum Ekonomiczne okazuje się więc nie takie złe, jak przedstawiają to zwolennicy teorii spiskowych. Niestety, wiele informacji dotyczących konferencji w Davos i innych działań organizacji jest wykorzystywanych do siania dezinformacji, zwłaszcza w kontekście politycznym i klimatycznym.
Chwytliwe nagłówki i kontrowersyjne stwierdzenia mają na celu przyciągnięcie uwagi czytelnika. Dlatego też niezwykle ważne jest krytyczne podejście do tego, co można znaleźć w mediach społecznościowych, i weryfikowanie sensacyjnych doniesień. Tylko w ten sposób możemy uniknąć rozpowszechniania dezinformacji, by móc oprzeć naszą wiedzę o świecie na prawdziwym obrazie rzeczywistości.