12
12

Czy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa całodobowo?

11 grudnia 2020

Nie jest prawdą, że Telefon Zaufania [Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – przyp. Pravda] działa całą dobę

Robert Mazurek, RMF24, 9 grudnia 2020

Wypowiedź uznajemy za fałszywą, ponieważ Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 7 grudnia działa całodobowo, a automatyczna sekretarka, na którą powoływał się Robert Mazurek, przedstawiała nieaktualne informacje.

Rozmowa z Rzecznikiem Praw Dziecka

9 grudnia podczas wywiadu na antenie RMF FM dziennikarz Robert Mazurek w rozmowie z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem postanowił podjąć temat Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Na wizji zadzwoniono na podany numer: 800 12 12 12, a w odpowiedzi automatycznej sekretarki usłyszano, że jest on czynny w godzinach 8:15-20:00 w dni powszednie. RPD tłumaczył zaistniałą sytuację błędem technicznym i obiecał zareagować. Jednocześnie zapewnił, że pomimo nagrania poczty głosowej, na Telefon Zaufania można dzwonić przez całą dobę, a liczba takich połączeń już w pierwszych dniach działania tego numeru przekroczyła wszelkie oczekiwania. 

Zmiany w funkcjonowaniu Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa już od 20 listopada 2008 roku, jednak przez wiele lat telefony odbierane były przez ekspertów wyłącznie w dni powszednie w godzinach 8:15-20:00, a po godzinach pracy, można było zostawić wiadomość, na którą konsultanci odpowiadali kolejnego dnia roboczego. Jednak od 7 grudnia 2020 roku zarówno czat internetowy, jak i telefon są dostępne całodobowo, 7 dni w tygodniu. Przytoczony przez nas wywiad miał miejsce 9 grudnia, a więc dwa dni po zmianie zasad działania telefonu. Przypominamy, że dziennikarz opierał swoje zarzuty wyłącznie na nagraniu automatycznej sekretarki, a nie na faktycznej możliwości nawiązania połączenia po godzinie 20:00. 

Nasz zespół sprawdził, że już 9 grudnia po godzinie 20:00 czat internetowy był dostępny, a zaktualizowane nagranie poczty głosowej potwierdzało całodobową dostępność Telefonu Zaufania. 

Czy RMF zweryfikowało fałszywą informację?

Redaktor RMF24 zarzucał Rzecznikowi Praw Dziecka szerzenie nieprawdziwych informacji i zadzwonił pod numer 800 12 12 12, aby potwierdzić swoje zarzuty. Nagranie automatycznej sekretarki nie było rzetelnym źródłem, ponieważ stało w sprzeczności z innymi, aktualnymi informacjami o godzinach dostępności specjalistów pod Telefonem Zaufania. Powinno to przypominać, jak ważne jest samodzielne weryfikowanie informacji.

Aby poznać szczegóły zaistniałej sytuacji, wysłaliśmy oficjalny wniosek o udzielenie informacji publicznej do Biura Rzecznika Praw Dziecka, z pytaniem, kiedy nagranie poczty głosowej zostało zmienione oraz z prośbą o udostępnienie statystyk dotyczących liczby przeprowadzonych rozmów w godzinach nocnych po zmianie zasad działania Telefonu. Gdy tylko dostaniemy odpowiedź, zaktualizujemy wpis o w.w. informacje.

Zachęcamy każdego, kto z powodu trudnej sytuacji potrzebuje pomocy ekspertów, aby nie bał się szukać jej pod zaufanymi numerami działającymi całodobowo:

  • 800 12 12 12 ? Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 
  • 116 111 ? Dziecięcy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 
  • 800 70 2222 ? Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
  • 116 123 ? Telefon Zaufania Centrum Praw Kobiet 

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.