Okładka Czy orędzie Macrona spowodowało milion rejestracji na szczepienia jeszcze tego samego dnia?

Czy orędzie Macrona spowodowało milion rejestracji na szczepienia jeszcze tego samego dnia?

19 lipca 2021

Informację uznajemy za prawdziwą, ponieważ 12 lipca, po wystąpieniu prezydenta Macrona, wyłącznie za pośrednictwem dwóch platform, na szczepienie przeciw COVID-19 zarejestrowało się ponad milion osób.

Perswazyjna moc orędzia prezydenckiego

W związku z rosnącą liczbą dziennych hospitalizacji, wzrostem nowych potwierdzonych przypadków i rozprzestrzeniającym się wariantem Delta, prezydent Francji Emmanuel Macron postanowił zachęcić obywateli do szczepień. W swoim orędziu przedstawił projekt ustawy, która zapowiadała liczne ograniczenia, jakie mają dotknąć od sierpnia osoby niezaszczepione przeciw COVID-19. Restrykcje mają objąć m.in. zakaz wstępu do kawiarni, restauracji, barów, teatrów, kin, centrów handlowych i komunikacji publicznej. Tekst ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów 19 lipca, a następnie w ciągu tygodnia rozpatrzony przez parlament. 

Nagły wzrost liczby zgłoszeń?

Jeszcze 11 lipca liczba zgłoszonych na szczepienie przez największy portal umożliwiający zapisy (Doctolib) wynosiła 93 tys., natomiast już 12 lipca, w dzień wystąpienia prezydenta Macrona, wyniosła ok. 840 tys. Wysoki wynik utrzymał się również następnego dnia ? 13 lipca na szczepienie zarejestrowało się 1,3 mln osób.  

Wykres przedstawiający dzienną liczbę zgłoszeń na szczepienie za pośrednictwem platformy Doctolib

Inną platformą, za pomocą której Francuzi mogą zapisać się na szczepienie jest Maiia. Na jej oficjalnym koncie na Twitterze poinformowano o odnotowaniu 150 tys. rejestracji na szczepienie w dzień wystąpienia prezydenta Macrona. Łącznie za pomocą tylko dwóch platform (Doctolib i Maiia), w dzień wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienie zapisało się ponad 1,02 mln chętnych. W rzeczywistości liczba zapisanych jest jeszcze większa, ponieważ chęć zaszczepienia można zgłaszać także inną drogą, np. za pomocą platformy Keldoc. 

Protesty

Odpowiedzią na wystąpienie prezydenta Macrona, poza wzrostem liczby osób zarejestrowanych na szczepienia, co w konsekwencji zwiększy odsetek ludności francuskiej zaszczepionej co najmniej jedną dawką (aktualnie na poziomie 54,02%), są liczne protesty przeciwko nowym przepisom. Według szacunków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, 14 lipca, w narodowe święto Francji, w całym kraju na ulice wyszło ok. 17 tys. manifestantów. Mimo protestów, z opublikowanego 13 lipca sondażu przeprowadzonego przez ELABE wynika, że większość społeczeństwa popiera zapowiedziane przez prezydenta restrykcje.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.