,,Dzięki wstrzymującym się głosom senatorów z KO i PSL, PiS wybuduje sobie pałac za ponad DWA MILIARDY złotych.?
Marcelina Zawisza, Twitter, 06.08
Kontekst historyczny
Po upadku Powstania Warszawskiego, Adolf Hitler postanowił całkowicie unicestwić miasto ? decyzja ta miała być zemstą za wybuch powstania. Poza niewyobrażalnymi stratami w ludności, doszło do zniszczenia około 84% budynków w lewobrzeżnej Warszawie, w tym Zamku Królewskiego. Część z nich nie została jeszcze odbudowana ? takimi budowlami są m.in. Pałac Brühla czy sąsiedni Pałac Saski.
Nowa inwestycja?
W listopadzie 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego. Zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu ?Niepodległa” przygotował projekt dotyczący odbudowy m. in. Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla w Warszawie.
Nowe siedziby
Zgodnie z ustawą z 11 sierpnia 2021 roku, Pałac Saski ma być pomnikiem obchodów 110. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także obiektem instytucji i inicjatyw kulturalnych, takich jak Muzeum Historii Polski. Zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej mają być siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla siedzibą Senatu.
Wydatki na odbudowę
Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ponad 2,45 mld złotych, a prace mają potrwać do 2030 roku. Inwestorem przedsięwzięcia jest Skarb Państwa, który utworzy Spółkę Celową, koordynującą proces realizacji całej inwestycji.
Nas nie stać?
?Jestem przekonany, że Polaków stać na to, bo Polska jest wciąż zasobniejsza, coraz bogatsza. Polskę było stać na odbudowę Starówki […] Zamku Królewskiego, a Polskę w tej chwili jest jeszcze bardziej stać na odbudowę Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic” ? stwierdził 21 lipca w Programie Polskiego Radia senator Stanisław Karczewski (PiS).
Pałacowy chochoł
Decyzja o przeznaczeniu na inwestycję ponad 2 miliardów złotych może być dla niektórych kontrowersyjna. Należy jednak uważać na osoby, które wykorzystują informację o wysokości inwestycji w dyskusji na zupełnie inny temat (tak jak w weryfikowanym wpisie). Jest to tak zwany sofizmat rozszerzenia, znany powszechnie jako ?atakowanie chochoła?. Polega on na tym, że osoba, która go wykorzystuje sprawia wrażenie obalenia argumentu przeciwnika, a tak naprawdę obala zupełnie inny argument.
Prawda czy fałsz?
Informację o tym, że PiS ?wybuduje sobie? pałac za ponad dwa miliardy złotych uznajemy za fałszywą, ponieważ wspomniana kwota będzie przeznaczona na odbudowę kilku obiektów ? Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.