Okładki Świat infodemii, fałszu i dezinformacji oczami uczniów szkół podstawowych

Świat infodemii, fałszu i dezinformacji oczami uczniów szkół podstawowych

9 maja 2021

Na początku lutego ogłosiliśmy rozpoczęcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ?Spojrzeć prawdzie w oczy?, aby zachęcić uczniów szkół podstawowych do krytycznego spojrzenia na m.in. ogrom informacji w internecie czy zjawisko fake news. Pomysł narodził się, gdy (w ramach współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia) przygotowywaliśmy lekcję ?Jak poradzić sobie w świecie (dez)informacji??. Naszym celem było aktywne zaangażowanie uczniów w refleksję nad zagrożeniami, które wynikają z infodemii, której jesteśmy świadkami. Prace, które otrzymaliśmy, przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania.

Artyści z całej Polski

Ogłaszając konkurs, nie mieliśmy dużych oczekiwań co do liczby prac, które otrzymamy. Zależało nam, przede wszystkim, aby uczniowie mogli wykazać się swoim talentem artystycznym i przy okazji zająć się (dla wielu z nich nowym i wcześniej nieznanym) tematem dezinformacji oraz fake newsów. Liczba prac zaskoczyła nie tylko nas, ale też kurierów, którzy codziennie dostarczali nam paczki z dziełami młodych artystów (prac otrzymaliśmy ponad 400, co daje średnio ponad 13 prac dziennie). Spośród przesłanych dzieł wyłoniliśmy zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych, jednak wybór nie był łatwy.

Zaskoczeni skalą zainteresowania konkursem, sporządziliśmy mapę, która przedstawia miejsca, z których dotarły do nas prace. Jak widzicie, były to miasta i miejscowości z całej Polski. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Szkołą, z której odnotowaliśmy największę liczbę zgłoszeń jest Szkoła   Podstawowa   nr 6  z  Oddziałami Integracyjnymi   im. Władysława Gębika w Kwidzynie ? prace powstawały pod opieką pani Elżbiety Zardzewiały. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

Zwycięzcy konkursu

Zwyciezców konkursu, po długich i burzliwych naradach jury, ogłosiliśmy 30 kwietnia. Wybór był trudny i chcieliśmy nagrodzić jak najwięcej prac, dlatego zdecydowaliśmy się także na przyznanie wyróżnień I i II stopnia w obu kategoriach wiekowych.

Zwycięzcy Kategorii I

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Zwycięzcy Kategorii II

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Dziękujemy!

Prace, które otrzymaliśmy od uczniów szkół podstawowych, szczerze nas zachwyciły. Wiele z nich wskazuje na niesamowitą dojrzałość w rozumieniu wirtualnego świata informacji, fake newsów i mediów społecznościowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i rodzicom (którzy dostarczyli zgody oraz wysłali prace) za zaangażowanie w konkurs. Wierzymy, że dzięki konkursowi w wielu domach w Polsce zagościł temat dezinformacji i doprowadziło to do ciekawych dyskusji, które przyczynią się do większej świadomości nowego pokolenia, w kwestii kluczowych problemów obecnego świata.

Wirtualna galeria prac

Tak jak zapowiedzieliśmy, ogłaszając konkurs, na początku maja zorganizowaliśmy wernisaż prac. Ze względu na obecną sytuację pandemiczną zdecydowaliśmy się na zorganizowanie wernisażu w formie online. Przysporzyło nam to różnych wyzwań natury technicznej, które dzięki zaangażowaniu zespołu udało się pokonać. Serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia Wernisażu i cudownych prac, które przesłali do nas uczniowie. Obiecujemy, że się nie zawiedziecie!

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć Wernisaż prac!

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.