?80% osób, które popełniło samobójstwo wcześniej mówiło o tym, […] czasami niedosłownie.?
Halszka Witkowska, Imponderabilia (15:01), 05.09.2021 r.
Informację uznajemy za nieweryfikowalną, ponieważ wśród badań nie istnieje jednoznaczna konkluzja co do odsetka osób, który przed popełnieniem samobójstwa mówił o tym zamiarze.
Niejednoznaczne dane
Nasz werdykt opieramy na opublikowanej w 2016 roku metaanalizie ?The communication of suicidal intentions: A meta-analysis?. Konkluzje 36 analizowanych w niej badań znacząco się od siebie różnią ? odsetek osób, które przed samobójstwem usiłowały poinformować o tym najbliższe otoczenie, waha się od 15% do 100%.
Badacze o badaniu
Z metaanalizy wynika, że średnio 44,5% osób, które popełniło samobójstwo, wcześniej komunikowało ten zamiar, jednak autorzy sami przyznają, że wynik ten powinien być traktowany z dużą ostrożnością:
?Ogólnie rzecz biorąc, wyniki te należy traktować z ostrożnością, ponieważ opierają się na badaniach z kilkoma ograniczeniami metodologicznymi. Metodologia badań była ogólnie niskiej jakości?.
Pompili M. et al. (2016) The communication of suicidal intentions: A meta-analysis. Psychological medicine.
Źródło informacji?
Znaleźliśmy wiele wpisów, w których pojawia się wspomniane przez suicydiolożkę Halszkę Witkowską ?80%?. Przy wykorzystaniu zaawansowanych funkcji wyszukiwarki udało nam się ustalić, że liczba ta pochodzi najprawdopodobniej z artykułu z 2003 roku ? wskazuje na to wiele źródeł. Artykuł ten został opublikowany w magazynie Counselor dla profesjonalnych badaczy uzależnień i behawiorystów wydawanym od 1975 roku, niestety nie ma już do niego dostępu.
Badania do szuflady
Autorzy metaanalizy zaznaczyli, że analizowane badania charakteryzują się tendencyjnością publikacyjną (tzw. efektem szuflady) ? na decyzję o publikacji badań wpływały wyniki, jakie otrzymali naukowcy badający samobójstwa. Pośrednio, problem wybiórczej selekcji wyników badań możemy zauważyć również w weryfikowanej wypowiedzi.
Najczęstsze sygnały ostrzegawcze
Tym, co może pomóc w zapobieganiu samobójstwom, jest zwracanie uwagi na zmiany w zachowaniu u osób z naszego najbliższego otoczenia. Pomocą będą dla nas sygnały ostrzegawcze, do których należą takie zachowania jak:
- poczucie bycia ciężarem,
- wycofanie społeczne,
- ekstremalne wahania nastroju,
- uczucie niemocy,
- częstsze spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków,
- zmiana nawyków żywieniowych i spania,
- mówienie o odczuwaniu wielkiej winy lub wstydu,
- tworzenie planów i szukanie sposobów na popełnienie samobójstwa,
- okazywanie złości lub mowa o zemście.
Konieczne jest działanie
Co możemy zrobić, gdy rozpoznamy u siebie lub u znajomej osoby powyższe sygnały ostrzegawcze? W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112. W pozostałych przypadkach warto powiedzieć o tym zaufanej osobie i upewnić się, że osoba u której zauważyłeś sygnały ostrzegawcze uzyskała profesjonalną pomoc.
Nie bójmy się prosić o pomoc!
Poniżej przedstawiamy listę telefonów dla osób w sytuacji kryzysowej:
- 116 111 ? Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 ? Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
- 800 121 212 ? Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 800 108 108 ? Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie)