9
9

Co wiemy o cenie szczepionki? Czy będzie kosztować 20$? Wyjaśniamy!

13 listopada 2020
https://twitter.com/PlSorgpl/status/1326042827491598337?s=20

Informację uznajemy za nieweryfikowalną, ponieważ nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat ceny szczepionki na COVID-19 produkowanej przez firmę Pfizer. Mimo że wpis ma charakter satyryczny (i nie pochodzi z prawdziwego konta partii PiS), przyczynia się do rozprzestrzenienia się niepotwierdzonych informacji na temat szczepionki.

Kontrakt Komisji Europejskiej

W środę (11 listopada) Komisja Europejska podpisała kontrakt z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer na zakup 200 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 oraz, w przypadku wykazania jej skuteczności, będzie mieć możliwość zakupu kolejnych 100 milionów.

Co wiemy o cenie szczepionki?

Cena szczepionki dla Komisji Europejskiej nie jest jeszcze znana, a detale kontraktu pozostają poufne. Stany Zjednoczone zakupiły 100 milionów dawek szczepionki w cenie 19.50$ za każdą. W internecie popularność zdobywa artykuł Reutersa, który z anonimowego (i niepotwierdzonego) źródła dowiedział się, że cena dla obywateli Europy ma być niższa niż ta dla Amerykanów. 

Dlaczego niższa?

Może to wynikać z faktu, że w czerwcu Europejski Bank Inwestycyjny (instytucja finansowa Unii Europejskiej) udzielił BioNTech pożyczki na 100 milionów euro na rozwój szczepionki, a we wrześniu swoje 375-milionowe dofinansowanie dołożyło także niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych. 

Z drugiej strony, konkurencyjne firmy Johnson & Johnson oraz AstraZeneca, które rozwijają szczepionkę wspólnie z uniwersytetem Oksfordzkim obiecały, że cena ich szczepionki będzie wahać się między 3 a 5 dolarami, a z jej sprzedaży nie będą czerpać żadnych zysków. 

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.