Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Czy bohaterscy żołnierze z Wyspy Węży przeżyli?

[Aktualizacja] – https://pravda.org.pl/informacje/obroncy-wyspy-wezy-przezyli-rosjanie-wzieli-ich-do-niewoli/

@ArturDziambor, Twitter, 26.02.2022 r.

Informacja o tym, że na Wyspie Węży zginęli wszyscy żołnierze jest (na ten moment) nieweryfikowalna. Państwowa Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że „ma silne przekonanie o tym, że wszyscy ukraińscy obrońcy Wyspy Węży mogli przeżyć”. Taką samą informację podało ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Informacja od Państwowej Straży Granicznej Ukrainy

Taką wiadomość na Facebooku przekazała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy:

„Mamy silne przekonanie, że wszyscy ukraińscy obrońcy Wyspy Węży mogli przeżyć. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Siły Zbrojne, podobnie jak cała Ukraina, zostali napełnieni nadzieją, że wszyscy obrońcy Wyspy Węży przeżyli atak.

Rosyjskie media podały informację, że ukraińscy strażnicy granicy z Wyspy Węży, która została tymczasowo zajęta przez Rosję, zostali wysłani do Sewastopolu. Wstępna informacja o tym, że strażnicy graniczni mogą nie żyć, pojawiła się, zanim stracono kontakt z obrońcami.

Jak wcześniej informowano, 24 lutego Rosja strzelała z broni morskiej i używała samolotów bojowych przeciwko straży granicznej i żołnierzom Sił Zbrojnych na Wyspie Węży. Według dostępnych wówczas informacji cała infrastruktura została zniszczona, a wyspa zdobyta.

Wcześniej wróg wielokrotnie na próżno próbował zastraszyć ukraińskich obrońców żądaniami poddania się i otrzymał tylko jedną poprawną odpowiedź – nikt się nie podda.

Rozumiemy, że rosyjscy propagandyści wiedzą, jak przeprowadzić niezbędne ataki informacyjne i wykorzystać je, zauważając, że ukraińscy obrońcy się poddali.

Straż graniczna i żołnierze Sił Zbrojnych dzielnie bronili się, zwłaszcza w obliczu przytłaczających środków walki i sił wroga. Prace nad poznaniem losów ukraińskich obrońców trwały we wszystkich możliwych kierunkach. Obecnie, po otrzymaniu informacji o ich prawdopodobnej lokalizacji, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Siłami Zbrojnymi pracuje nad identyfikacją naszych żołnierzy, co jest powszechne w otwartych sieciach [warto zaznaczyć, że Rosjanie udostępnili wiele materiałów wideo z twarzami żołnierzy, co może niedługo pozwolić na rozstrzygnięcie, czy faktycznie schwytano ukraińskich żołnierzy. przyp. Pravda].

Mamy szczerą nadzieję, że chłopcy jak najszybciej wrócą do domu, a informacje o ich śmierci otrzymane w momencie ataku nie zostaną potwierdzone.

Chwała ukraińskim obrońcom!”


Ta informacja została podana również przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Trzynastu żołnierzy?

Popularna stała się informacja o tym, że podczas ataku poległo trzynastu żołnierzy, jednak w żadnym oficjalnym źródle do tej pory nie podano konkretnej liczby.

@WZylm, Twitter, 25.02.2022 r.

Poniższe zdjęcie krąży w internecie w kontekście ataku na Wyspę Węży, jednak zostało ono zrobione 9 sierpnia 2021 r. podczas wizyty prezydenta na wyspie i pochodzi z jego strony internetowej. Znajduje się na nim 13 osób oraz prezydent. Nie wiadomo, czy w momencie ataku właśnie tylu żołnierzy stacjonowało na wyspie.

Picture of Jakub Śliż
Jakub Śliż
Jestem pasjonatem rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, innowacji oraz sztucznej inteligencji. Moje hobby to piłka nożna, programowanie oraz przyszłość, na którą chcę mieć wpływ między innymi poprzez działanie w Pravdzie, której jestem pomysłodawcą. W naszym zespole zajmuję się głównie sprawami organizacyjnymi, kontaktami zewnętrznymi, technologią oraz wytyczaniem kierunku rozwoju stowarzyszenia. Studiuję psychologię i informatykę na SWPS.