Czy bohaterscy żołnierze z Wyspy Węży przeżyli?

26 lutego 2022

[Aktualizacja] – https://pravda.org.pl/informacje/obroncy-wyspy-wezy-przezyli-rosjanie-wzieli-ich-do-niewoli/

Informacja o tym, że na Wyspie Węży zginęli wszyscy żołnierze jest (na ten moment) nieweryfikowalna. Państwowa Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że „ma silne przekonanie o tym, że wszyscy ukraińscy obrońcy Wyspy Węży mogli przeżyć”. Taką samą informację podało ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Informacja od Państwowej Straży Granicznej Ukrainy

Taką wiadomość na Facebooku przekazała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy:

„Mamy silne przekonanie, że wszyscy ukraińscy obrońcy Wyspy Węży mogli przeżyć. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Siły Zbrojne, podobnie jak cała Ukraina, zostali napełnieni nadzieją, że wszyscy obrońcy Wyspy Węży przeżyli atak.

Rosyjskie media podały informację, że ukraińscy strażnicy granicy z Wyspy Węży, która została tymczasowo zajęta przez Rosję, zostali wysłani do Sewastopolu. Wstępna informacja o tym, że strażnicy graniczni mogą nie żyć, pojawiła się, zanim stracono kontakt z obrońcami.

Jak wcześniej informowano, 24 lutego Rosja strzelała z broni morskiej i używała samolotów bojowych przeciwko straży granicznej i żołnierzom Sił Zbrojnych na Wyspie Węży. Według dostępnych wówczas informacji cała infrastruktura została zniszczona, a wyspa zdobyta.

Wcześniej wróg wielokrotnie na próżno próbował zastraszyć ukraińskich obrońców żądaniami poddania się i otrzymał tylko jedną poprawną odpowiedź – nikt się nie podda.

Rozumiemy, że rosyjscy propagandyści wiedzą, jak przeprowadzić niezbędne ataki informacyjne i wykorzystać je, zauważając, że ukraińscy obrońcy się poddali.

Straż graniczna i żołnierze Sił Zbrojnych dzielnie bronili się, zwłaszcza w obliczu przytłaczających środków walki i sił wroga. Prace nad poznaniem losów ukraińskich obrońców trwały we wszystkich możliwych kierunkach. Obecnie, po otrzymaniu informacji o ich prawdopodobnej lokalizacji, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Siłami Zbrojnymi pracuje nad identyfikacją naszych żołnierzy, co jest powszechne w otwartych sieciach [warto zaznaczyć, że Rosjanie udostępnili wiele materiałów wideo z twarzami żołnierzy, co może niedługo pozwolić na rozstrzygnięcie, czy faktycznie schwytano ukraińskich żołnierzy. przyp. Pravda].

Mamy szczerą nadzieję, że chłopcy jak najszybciej wrócą do domu, a informacje o ich śmierci otrzymane w momencie ataku nie zostaną potwierdzone.

Chwała ukraińskim obrońcom!”


Ta informacja została podana również przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Trzynastu żołnierzy?

Popularna stała się informacja o tym, że podczas ataku poległo trzynastu żołnierzy, jednak w żadnym oficjalnym źródle do tej pory nie podano konkretnej liczby.

Poniższe zdjęcie krąży w internecie w kontekście ataku na Wyspę Węży, jednak zostało ono zrobione 9 sierpnia 2021 r. podczas wizyty prezydenta na wyspie i pochodzi z jego strony internetowej. Znajduje się na nim 13 osób oraz prezydent. Nie wiadomo, czy w momencie ataku właśnie tylu żołnierzy stacjonowało na wyspie.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.