Wordpress okladki

Wyjaśniamy kontrowersje wokół zgłoszeń na szczepienie przeciwko COVID-19!

15 stycznia 2021

Informację uznajemy za manipulację, ponieważ jest ona niepełna i może wprowadzać w błąd. Zgłoszenie chęci szczepienia służy jedynie wpisaniu na listę osób oczekujących na e-skierowanie, a cały proces zapisania się na szczepienie wymaga potwierdzenia tożsamości przy użyciu np. profilu zaufanego.

Sytuację na Twitterze skomentował także oficjalny profil promujący akcję #SzczepimySię:

Rejestracja na szczepienie

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19 nie jest równoznaczne z rejestracją na szczepienie. Rejestracja będzie możliwa dopiero po otrzymaniu skierowania, co jest możliwe dopiero po objęciu szczepieniami grupy wiekowej osoby, która zgłosiła chęć szczepienia. Rejestracja na szczepienie będzie możliwa:

  • poprzez e-rejestrację na pacjent.gov.pl, która wymaga logowania profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód), a osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe 
  • dzwoniąc na bezpłatną Infolinię Narodowego Programu Szczepień 989
  • kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem szczepień

Seniorzy od 80 roku życia mogą od 15 stycznia zapisywać się na szczepienia bez uprzedniego wyrażenia chęci przez jedną z tych trzech opcji, a osoby między 70 a 79 rokiem życia począwszy od 22 stycznia.

Informacje o uruchomieniu szczepień dla kolejnej grupy wiekowej będą dostępne na gov.pl/szczepimysie oraz w mediach. 

Proces rejestracji i zgłoszeń na szczepienia:

? Rejestracja - seniorzy 70+ 
? Zgłoszenia - wszystkie osoby od 18 do 69 lat

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/ i wypełnić krótki formularz. Po jego uzupełnieniu należy potwierdzić adres e-mail, a gdy szczepieniami zostanie objęta Twoja grupa wiekowa otrzymasz na wskazany przez siebie adres e-mail, informację o tym, że zostało dla Ciebie wystawione e-skierowanie i możesz już zapisać się na szczepienie.

Komunikat po wysłaniu formularza

W razie pytań lub wątpliwości

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.