Załamany minister finansów Rosji? To nie on!

28 lutego 2022

Zdjęcie opublikowane przez Bartosza Węglarczyka na Twitterze jest przedstawione w fałszywym kontekście. Po lewej stronie zgodnie z tym, co napisał dziennikarz, widzimy Elvirę Nabiullinę, szefową Centralnego Banku Rosji, jednak mężczyzna po prawej nie jest ministrem finansów Rosji. W rzeczywistości jest to Maxim Oreshkin, doradca Władimira Putina. Obecnym ministrem finansów Rosji jest Anton Siluanov i on również znajdował się na spotkaniu, z którego pochodzi zdjęcie, jednak siedział po drugiej stronie stołu.

Reakcja na sankcje

W związku z sankcjami nałożonymi na Rosję oraz sytuacją ekonomiczną, którą wywołały, prezydent Rosji Władimir Putin zwołał specjalne spotkanie, w którym uczestniczyły najważniejsze osobistości związane z rosyjską ekonomią i gospodarką. To właśnie z niego pochodzą zdjęcia, które obiegły internet.  

Popularność zdobywa również inne zdjęcie ze spotkania, na którym widać imponującą długość stołu przywódcy Rosji:

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.