Słowa wiceministra
W wywiadzie dla Radia ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że ?wydał takie zarządzenie, że każdy pacjent, który jest zabierany przez zespół pogotowia ratunkowego, musi mieć wykonany test antygenowy?. Słowa wiceministra Kraski wywołały burzę w internecie, ponieważ ludzie zaczęli mieć wątpliwości, czy w wypadku zagrożenia życia zostanie im udzielona pomoc przed wykonaniem testu.
Error 404
Nie znaleźliśmy zarządzenia, które mówi o tym, że każdy, kto jest zabierany przez zespół ratownictwa medycznego (ZRM) musi mieć wykonany test na obecność COVID-19. Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Ministerstwa Zdrowia. Udało nam się jednak znaleźć wytyczne dotyczące wykonywania testów antygenowych. Wynika z nich, że jedynie u osób z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 nałożony jest obowiązek wykonania testu antygenowego przez ZRM.
Krok wstecz
Ratownicy medyczni mają prawo do wykonywania testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 w okresie pandemii na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z listopada 2020 r. Wcześniej ratownicy nie mieli takiego prawa, jednak rozporządzenie to nie nałożyło na nich obowiązku wykonywania testu w każdym przypadku.
Testy antygenowe
Dlaczego wykonuje się testy antygenowe? Powód jest prosty ? wynik można uzyskać już nawet po 15 minutach, co usprawnia proces przekazywania pacjentów do odpowiednich podmiotów leczniczych i skraca czas oczekiwania na przyjęcie ich do hospitalizacji (pkt. 18). Im szybciej wiadomo, że ktoś jest zakażony koronawirusem, tym lepiej.
Bezpieczeństwo ratowników
Sprzęt, z którym pracują zespoły ratownictwa medycznego jest przystosowany do styczności z zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) pacjentami. Każdy ratownik posiada (pkt. 18) półmaski, okulary lub gogle oraz dwie pary rękawic ochronnych, a w przypadku wyższego poziomu zagrożenia ? kombinezon. Podczas transportu ambulansem, ratowników chronią specjalne komory, które pozwalają na odizolowany transport.
Bezpieczni ratownicy
Ratownicy medyczni są chronieni przed zakażeniem, dzięki czemu mogą wykonać test antygenowy w trakcie udzielania pomocy doraźnej. Jeśli pacjent wymaga natychmiastowego transportu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), to ambulansy są do tego przystosowane ? na wynik testu można czekać w drodze. Według zarządzenia, każdy może mieć wykonany test, jednak nie oznacza to w żadnym wypadku odwlekania udzielenia pomocy.
Weryfikowana informacja
Informację o tym, że ZRM najpierw wykonuje test na obecność COVID-19, a dopiero później ?ratuje życie?, uznajemy za fałszywą. Ratownicy wykonują testy w celu przyspieszenia procesu przekazywania pacjentów do odpowiednich podmiotów leczniczych, jednak nigdzie nie znajdujemy informacji o tym, że mają robić to kosztem zdrowia lub życia osób pod ich opieką. Jeśli test jest wykonywany, to dzieje się to równocześnie z udzieleniem pomocy.
Aktualizacja (8.10.2021 r.)
Ministerstwo Zdrowia wysłało nam odpowiedź, w której informuje, że obecnie obowiązuje zalecenie, zgodnie z którym każda osoba przewożona do szpitala ma mieć wykonywany test antygenowy. Zostało one wydane, ponieważ szpitale przed przyjęciem każdego pacjenta (nie tylko z podejrzeniem infekcji) wymagały potwierdzenia, że nie jest on zarażony wirusem COVID-19. Test pozwala uniknąć zagrożenia zarażenia innych pacjentów i personelu szpitala również, gdy przewożona osoba przechodzi chorobę bezobjawowo.