Okładka wykonana przez: Emilia Roskosz

Samorządy finansują Finały WOŚP? Sprawdzamy 8 największych miast

W związku z 33. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sieci pojawiły się kontrowersje dotyczące działalności Fundacji. Wiele z nich wiąże się z rzekomym finansowaniem jej przez samorządy. Postanowiliśmy napisać do ośmiu największych miast w Polsce, by sprawdzić, czy wsparły pieniężnie Finał w 2025 roku. O komentarz poprosiliśmy również WOŚP. 

Burza w internecie

Po drodze koszt imprez WOŚP ponoszą samorządy” – stwierdził autor wpisu na TikToku z 5 stycznia 2025 roku. „Ktoś mi wytłumaczy jaki jest sens wydawania kasy z budżetu miasta na organizację WOŚP w kwocie 78.000 by uzbierać dla Owsiaka 150.000 i dostać sprzęt o wartości 45.000 zł?” – czytamy z kolei w tiktoku z 4 stycznia 2025 roku. 

Post opublikowany na TikToku X 4 stycznia 2024 roku.

WOŚP zaprzecza

Postanowiliśmy zapytać WOŚP, czy w koszty organizacji Finałów wliczane są również pieniądze, które Fundacja rzekomo otrzymuje od samorządów. Prawnik organizacji Jacek Olejarz odpowiedział nam, że „Fundacja jako osoba prawna nie otrzymuje pomocy od samorządów”. Adwokat wymienił natomiast inne formy wsparcia od tych organów. 

„Samorządy nie przekazują fundacji WOŚP wsparcia finansowego na organizację Finałów” – podkreślił. Stwierdził również, że „(…) wiele samorządów gra z nami w czasie finału WOŚP angażując się w działania lokalnych sztabów np. przez udostępnienie lokalu dla sztabu”. 

Jak zastrzegł: „(…) nie można tego traktować jako kosztu finału organizowanego przez Fundację WOŚP”. 

Sprawdzamy

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy zapytać o to bezpośrednio przedstawicieli samorządów. W tym celu skierowaliśmy nasze pytania do ośmiu urzędów miejskich w największych miastach Polski pod względem liczby mieszkańców: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska, Szczecina oraz Lublina

Do każdego magistratu wysłaliśmy wniosek o informację publiczną z pytaniem: „Jaki był łączny koszt wsparcia poniesiony przez urząd miasta w związku z organizacją 33. Finału WOŚP, który odbył się 26 stycznia 2025 roku?”. Poprosiliśmy również o wyszczególnienie form wsparcia, także tego niefinansowego. 

Co na to samorządy?

Większość magistratów odpowiedziała nam, że miasta nie udzieliły WOŚP wsparcia, w związku z czym nie poniesiono żadnych kosztów. 

„(…) Urząd Miasta Lublin nie udzielał wsparcia w związku z organizacją 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w formach wskazanych we wniosku” – odpowiedział nam lubelski ratusz.

Urząd Miasta Łodzi zadeklarował, że w 2025 roku nie poniósł żadnych kosztów oraz nie udzielał żadnego wsparcia niefinansowego w związku z organizacją finałowej imprezy WOŚP. Wydarzenie było jednak promowane. 

„Jedyną formą wsparcia było niefinansowe wsparcie promocyjne polegające na umieszczaniu na oficjalnych kanałach Miasta w serwisach społecznościowych informacji o wydarzeniach, które odbywały się w Łodzi w ramach organizacji finału WOŚP” – odpowiedział nam łódzki magistrat. 

Ani złotówki nie wydał również Gdańsk. „Urząd Miejski w Gdańsku nie poniósł kosztów związanych z organizacją 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” – oświadczono

Urzędy odsyłają do innych instytucji

Na pytanie o koszty organizacji Finału WOŚP nie odpowiedział bezpośrednio Urząd Miasta Poznania. Poinformowano nas jedynie, że wydarzenie było obsługiwane przez Estradę Poznańską i miejską spółkę Międzynarodowe Targi Poznańskie, na której terenie odbywała się impreza. 

Jednocześnie podkreślono, że Urząd nie przyznał WOŚP-owi zwolnień z opłat, ulg w podatkach lokalnych i preferencji finansowych. W tym dniu nie pracowali również dodatkowo pracownicy Urzędu Miasta. 

Żadnych kosztów nie zadeklarował również Szczecin. Dowiedzieliśmy się jednak, że jednostki organizacyjne gminy takie jak kluby sportowe i instytucje kultury podjęły współpracę z organizatorami WOŚP we własnym zakresie, ale Urząd Miasta Szczecin nie dysponuje informacjami na ten temat. 

Miasta, które wsparły WOŚP

Trzy spośród miast stwierdziły jednak, że wsparły finansowo 33. Finał WOŚP. W deklaracji nadesłanej do nas z Krakowa wskazano, że przeznaczono na ten cel 53 169 złotych. Ratusz poinformował nas również o niefinansowej formie pomocy. Na poczet organizacji Finału WOŚP wypożyczono „sprzęt wystawienniczy w postaci 16 namiotów typu tureckiego, 10 krzeseł cateringowych oraz 4 rozkładanych stołów cateringowych”. 

W czasie wydarzenia w pracy musiało być również 11 urzędników z Wydziału Obsługi Urzędu oraz 2 pracowników Wydziału Komunikacji Społecznej. Sztabom Fundacji udostępniono też bezkosztowo obiekty miejskie, w tym pomieszczenia znajdujące się w Pałacu Wielopolskich. Ponadto, w dzień 33. Finału WOŚP wolontariusze zbierający pieniądze do puszek mogli poruszać się komunikacją miejską za darmo. 

Urząd Miejski Wrocławia poinformował z kolei, że był organizatorem koncertów kulturalno-charytatywnych w ramach Finału. „Wydarzenia były skierowane do społeczności lokalnej i odbyły się w dniach 24-26 stycznia 2025 roku pod hasłem Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Na ten cel wydano z budżetu miasta 147 600 złotych brutto. Żadnych innych kosztów nie poniesiono” – zadeklarował Urząd. 

Finał WOŚP w stolicy

Urząd m.st. Warszawy przekazał nam dane dotyczące wsparcia, którego udzieliły WOŚP-owi poszczególne dzielnice. Nie wszystkie poniosły koszty organizacji Finału. Wydatki na ten cel zgłosiło 5 z nich: Ursynów (200 564,00 zł), Wilanów (61 951,50 zł), Bemowo (28 857,80 zł), Wawer (21 727,21 zł), Praga-Południe (17 935,90 zł). 

To łącznie 331 036,41 złotych. Nie sprecyzowano, czy są to kwoty netto, czy brutto.

Podsumowanie

Większość z ośmiu miast, do których napisaliśmy, nie udzieliła wsparcia finansowego 33. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Urzędy w Lublinie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie poinformowały, że nie przeznaczyły na ten cel żadnych środków publicznych. Wsparcie ograniczało się głównie do promocji wydarzenia na oficjalnych kanałach miejskich. Niektóre instytucje kulturalne i sportowe działały we własnym zakresie, niezależnie od magistratów. 

Wyjątkiem były Warszawa, Kraków oraz Wrocław, które wsparły WOŚP finansowo. W przypadku stolicy koszty różniły się w zależności od dzielnic – niektóre z nich nie zgłosiły takich wydatków

Dowiedz się więcej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dezinformacji na temat WOŚP-u, przeczytaj inne teksty Stowarzyszenia Pravda. Zweryfikowaliśmy m.in. temat rzekomej dzierżawy sprzętu medycznego oraz kosztów działalności Fundacji Jerzego Owsiaka i Caritas Polska.

Widziałeś/aś inne fake newsy? Napisz do nas na kontakt@pravda.org.pl

  • Politolożka i dziennikarka. W nocy czyta książki, a rano gazety. Interesuje się polską polityką (w szczególności partiami politycznymi) a także kryzysem klimatycznym, futurologią i mediami społecznościowymi. W Pravdzie pisze treści fact-checkingowe i można ją zobaczyć na naszym TikToku.

Picture of Agata Sucharska
Agata Sucharska
Politolożka i dziennikarka. W nocy czyta książki, a rano gazety. Interesuje się polską polityką (w szczególności partiami politycznymi) a także kryzysem klimatycznym, futurologią i mediami społecznościowymi. W Pravdzie pisze treści fact-checkingowe i można ją zobaczyć na naszym TikToku.