Informację uznajemy za manipulację, ponieważ wskazane w publikacji izraelskiego Ministerstwa Zdrowia 39% odnosi się do skuteczności szczepionki Pfizera zbadanej między 20 czerwca a 17 lipca 2021 r. w Izraelu, gdzie aktualnie dominuje znacznie bardziej zaraźliwy i odporny na szczepionkę wariant koronawirusa ? Delta. Zapewnienia z grudnia o 95% skuteczności nie mogły zawierać przewidywań dotyczących zachowania szczepionki w obliczu mutacji, która odpowiadała wówczas za nieznaczną część zakażeń na całym świecie.
Niejednoznaczna skuteczność
Słowo ?skuteczność? jest wieloznaczne ? można mówić o skuteczności m.in. w kontekście ochrony przed zakażeniem, ciężkimi objawami, hospitalizacją czy śmiercią. Badanie, z którego pochodzi tytułowe 39%, przedstawia skuteczność szczepionki Pfizer przeciwko zakażeniom. Skuteczność ta była mierzona w zależności od miesiąca przyjęcia drugiej dawki szczepienia w pierwszych miesiącach narodowej akcji szczepień w Izraelu (dokładnie od 24 stycznia do 3 kwietnia). Badana była skuteczność szczepionki przez blisko 4 tygodnie (od 20 czerwca do 17 lipca) na podstawie dziennych danych dotyczących m.in. hospitalizacji czy zakażeń COVID-19 wśród osób wcześniej zaszczepionych.
?Badany okres przedstawia tygodnie, gdy w Izraelu wśród zsekwencjonowanych szczepów [koronawirusa – przyp. Pravda] dominuje wariant delta.?
Komunikat izraelskiego Ministerstwa Zdrowia
Owe 39% skuteczności, wspomniane we wpisie, odnosi się do zakażeń wykrytych wśród osób, które zaszczepiły się w styczniu, lutym, marcu oraz kwietniu obiema dawkami szczepionki. Jednak skuteczność szczepienia dla zaszczepionych w samym kwietniu wyniosła już 75%. Izraelskie Ministerstwo zaznacza, że obecnie Izrael zmaga się z wariantem Delta, który jest najbardziej zaraźliwą mutacją COVID-19 odporną na działanie szczepionki. Dlatego też skuteczność w ochronie przed zakażeniem wśród zaszczepionych drugą dawką szczepionki w styczniu (16%) jest niższa od zaszczepionych w kwietniu (75%) ? wariant Delta osłabia skuteczność wytworzonych dzięki przyjęciu szczepionki przeciwciał, dodatkowo z czasem liczba wytworzonych antyciał zanika.
Jednak skuteczność szczepionki w ochronie przed ciężkim przebiegiem choroby wśród zaszczepionych w kwietniu drugą dawką wynosiła 84%, a ogólnie (wśród zaszczepionych w styczniu, lutym, marcu i kwietniu) wynosi 91%. Można zatem wywnioskować, że nawet w obecności groźnego wariantu Delta skuteczność szczepionki przed ciężkim przebiegiem choroby utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.