Nie, szczepienia przeciw grypie nie zwiększają ryzyka zachorowania na koronawirusa.

Aktualizacja (28.01.21)

Szczepienia te [na bazie RNA przeciw COVID-19przyp. Pravda] mogą zwiększać ryzyko zachorowania na covid i inne choroby zakaźne układu oddechowego, analogicznie jak działają szczepienia grypowe (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7126676/).

Warszawskagazeta.pl, prof. Maria Dorota Majewska

Informację uznajemy za fałszywą, ponieważ szczepienia przeciw grypie nie zwiększają ryzyka zachorowania na COVID-19 ani inne choroby zakaźne układu oddechowego, a badanie, na które powołuje się prof. Maria Dorota Majewska, również nie wspiera postawionej przez nią tezy.

Błędne odwołanie?

W badaniu (Greg G. Wolff, Influenza vaccination and respiratory virus interference among Department of Defense personnel during the 2017?2018 influenza season), na które powołuje się prof. Maria Dorota Majewska, czytamy, że osoby zaszczepione na grypę mają ogólnie niższe ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego. 

Szczepienie na grypę a COVID-19

W nowszym badaniu z 2020 roku (Zein, J., Whelan, G., & Erzurum, S. (2020). Safety of influenza vaccine during COVID-19. Journal of Clinical and Translational Science,) dowiadujemy się, że szczepienie na grypę nie wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na COVID-19 ani nie wpływa na dotkliwość COVID-19. 

Warto zaznaczyć, że nie ma jeszcze badań, które odpowiedziałyby na pytanie, czy szczepionka Comirnaty zmniejsza transmisję wirusa, czy jedynie ogranicza dotkliwość objawów.

Aktualizacja (28.01.21): 13 stycznia prezes Pfizer poinformował o wstępnych danych, które mogą dawać nadzieję, że szczepionka Comirnaty ogranicza transmisję wirusa. Kolejne dane będą dostępne przed lutym.

Szczepienia na COVID-19 a inne choroby

Nie znaleźliśmy badań na temat wpływu szczepienia przeciw COVID-19 na ryzyko zachorowania na inne schorzenia układu oddechowego, jednak 19 października 2020 roku zespół naukowców specjalizujących się w badaniach dot. prewencji HIV wyraził swoje zaniepokojenie wobec stosowania adenowirusa typu 5 (Ad5) jako nośnika RNA w szczepionce przeciwko COVID-19. Dyrektor Bridge HIV dr Susan Buchbinder razem z resztą zespołu w otwartym liście ostrzegają przed zastosowaniem tzw. Ad5 w szczepionkach przeciw COVID-19, jako że mogą one zwiększać ryzyko zachorowania na HIV.

Szczepionka na HIV o niepożądanym działaniu

Obawy te wynikają z zaobserwowania zwiększonego ryzyka zachorowania na HIV u określonej grupy osób zaszczepionych szczepionką przeciw HIV bazująca na Ad5. Zależność tą zauważono podczas międzynarodowych badań (STEP and Phambili trials), które zostały zaprzestane w 2007 r

Jednocześnie Simons Collins, współzałożyciel organizacji HIV i-base, zajmującej się pomaganiem osobom chorym na HIV uspokaja, że bardzo mało prawdopodobne jest, by szczepionka przeciwko COVID-19 bazująca na Ad5 zwiększała ryzyko zakażenia wirusem HIV. Powołuje się on na opinię Profesor Lucy Dorrell z Nuffield Department of Medicine, która podkreśla, że naukowcy w procesie tworzenia szczepionki przeciw COVID-19 uwzględnili wyniki wcześniej wspomnianych badań.

Simons Collins podkreśla, że wiele organizacji i firm takich jak CanSino, Oxford, AstraZeneca, Johnson & Johnson i Janssen opierają swoje szczepionki na adenowirusach, jednak warto zauważyć, że spośród nich tylko CanSino korzysta z Ad5.

Picture of Hubert Supeł
Hubert Supeł
Szeroko pojęta wiedza o błędach poznawczych razem z matematyką, fizyką i astronomią od dawna są moimi pasjami. Obecnie studiuję w Szkole Głównej Handlowej, gdzie poszerzam moje zainteresowania m.in. o ekonomię polityczną w ramach Studenckiego Koła Naukowego Ekonomii Politycznej. W wolnych chwilach gram w szachy oraz piszę wiersze dla siebie i przyjaciół. W Pravdzie pełnię rolę redaktora naczelnego. Kocham spokój i naturę.