...
5
5

Rekonstrukcja rządu ? jak często zmieniały się jego składy? PiS a PO-PSL.

My nie jesteśmy chyba tak bardzo zmienni jeżeli chodzi o nasze rządy i skład personalny Rady Ministrów, jak nasi poprzednicy.

Piotr Gliński, ?Salon Polityczny? 22.07.2020

Wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński, 22 lipca w porannym Programie 3 Radia ? „Salon polityczny”, stwierdził, że aktualne rządy Prawa i Sprawiedliwości wprowadziły mniej zmian niż rządy PO-PSL. Wypowiedź jest fałszywa, ponieważ do tej pory rządy PiS wprowadziły 30 zmian w porównaniu do 28 zmian za rządów PO-PSL.

Wypowiedź Wicepremiera jest komentarzem dotyczącym wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w Programie 1 Polskiego Radia odnoszącej się m.in. do tematu rekonstrukcji rządu.

Zmiany personalne nastąpią. Premier zostaje, ale rząd będzie skonstruowany inaczej ? w sposób, który zlikwiduje sytuację, w której ciąg decyzyjny jest rozproszony po różnych ministerstwach.

Jarosław Kaczyński, Program 1 Polskiego Radia, 19.07.2020

Poniższy wykres prezentuje ilość zmian w składzie Rady Ministrów począwszy od administracji Donalda Tuska z 2007 roku(na podstawie danych dostępnych w ISAP) do teraz (stan na dzień publikacji):

Mimo, że Wicepremier nie pomylił się o wiele, z przytoczonej wypowiedzi Prezesa PiS wynika, że wyrównany „mecz zmian” z wynikiem 30:28 dla PiS, zmieni się na potężną ich przewagę. Jarosław Kaczyński wspomniał nie tylko o zmianach „kadrowych” ale również o usunięciu ministerstw, które nie spełniają swojej roli.